Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi

Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi’nin kuruluşunun birinci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi

Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi’nin kuruluşunun birinci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı. Vali Gül burada yaptığı konuşmada çocuk sahibi olmanın önündeki maddi imkânsızlıkengelinin proje ile ortadan kalktığını kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, İl Sağlık Müdürlüğü, Gaziantep Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nın destekleri ile hayata geçirilen merkezin, toplumsal bir ihtiyaca hizmet ettiğini aktaran Vali Gül,“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının tüp bebek projesini alanda uygulayan bir kaymakam olarak o alandaki ihtiyacı gördük. Acıbadem Hastanesi’nin dışında bu proje başlayınca ve vatandaş tarafından da kabul görünce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın kendi imkânlarıyla tedavi etme süreci başladı” dedi.

Gül, “Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıklar Hastanesi bünyesinde faaliyete geçirilen bu projeyle ailelerimiz ‘param olsaydı çocuk sahibi olurdum, param olmadığı için çocuk sahibi olamadım’ dememeye başladı.Tıbbı olarak tedbirlerin alınmasıyla maddi sebeplerin ortadan kaldırılması devletin görevidir. Gaziantep modeli çerçevesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokolle Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin katkılarıyla ortaya çok güzel bir tablo çıktı. Talep çok fazla 7-8 ay randevu beklenmesi gerekiyor. Yaşı ileri derecede olanlara öncelik tanınıyor. Demek ki bizim üniversitede aynısı yine el ele vererek yapmamız lazım, Allah devlete zeval vermesin ihtiyaçları SGK karışılıyor ama ilaçların katılım bedeli ve çok küçük ücretler var onları da sosyal yardımlaşma vakıfları olarak bizler karşılayacağız” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, merkezin kuruluş sürecinden bahsederek  “Gaziantep’teki mahalleleri dolaştığımda her gittiğim mahallede en az iki kadın kulağıma gelip bebeği olmadığını söylüyor, bizden yardım istiyor. Hemen bir sistem kurduk, şehir olarak tüp bebek uygulamasını devreye sokalım dedik. Aileler çocuk sahibi olmak için Adana’ya gidiyorlardı, gidecek kalacak yerleri yoktu. Tüp Bebek Merkezi’nin bir an önce kurulması gerekiyordu. Herkes geldi elini taşın altına koydu, en önemlisi beşeri sermaye gerekiyordu. Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ilgın Türkçüoğlu’nu Gaziantep’e getirdik. Her birini nakış nakış işledik. Bu çocukları rabbim Dünya’ya getirecek, kadere iman ediyoruz. ‘Bilgi borçlandırır’, bize düşen,gelen bilgiyi, bu talebi yerine getirmek ve vesile olmaktır. Hamd olsun bu güzel manzara oluştu. Bu güzel manzara bize, ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Cengiz Gökçek Kadın Doğumu ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ilgın Türkçüoğluise merkezde, kurulduğu günden bu süre zarfına kadar Gaziantep ve çevre illerden toplamda 4 bin 159 çiftin değerlendirildiğini bildirerek "365 çifte tüp bebek tedavisi uygulandı. 536 çifte aşılama uyguladık, toplamda 189 gebelik elde edildi, 79 bebeğimiz doğdu ve diğerlerinin de gebeliği devam ediyor. Merkezimiz meyvelerini vermeye başladı. Bu mutluluğu ve heyecanı ailelerimizle paylaşmak istedik”şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gül, Şahin ve protokol üyeleri Tüp Bebek Merkezi’ni gezerek merkezde tedavi gören aileler ve tedavi sonucu dünyaya gelen bebeklerle bir araya geldi.

Editör: Turgut Bozgeyik

16 Ekim 2019 (Haber Merkezi) 1370

Yorumlar (0)

Yorum Yaz