'Bosna Hersek'e 30 bin doz aşı göndereceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "30 bin doz aşıyı Bosna Hersek'e göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

'Bosna Hersek'e 30 bin doz aşı göndereceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kararlılığı devam etmektedir. Taviz vermemiz söz konusu değil" dedi. Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik'in, TürkAkım'ın ülkelerine ulaştırılmasıyla ilgilendiklerini söylemesi üzerine "Rusya ile mutabık kalmak suretiyle kendilerine bu doğal gazı ulaştırırız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Görüşmede, Saraybosna Belgrad otoyolu projesinin Bosna Hersek boyutunun nasıl hızlandırılacağının ele alındığını belirten Erdoğan ayrıca, "Enerji, sağlık, savunma, turizm alanlarında iş birliğimizi geliştirme konusundaki kararlılığımızı vurguladık" dedi. 

'Bosna Hersek'e 30 bin doz aşı göndereceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla mücadeleye ilişkin ise "Salgınla mücadelede ortak iradeyi takdir ediyoruz. Bosna Hersek'in yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. 

Erdoğan, Bosna-Hersek Devlet Konseyi Başkanı Milorad Dodik'in "Türkakım, Sırbistan'a kadar gelmiştir. Bosna Hersek, Türk Akım'ın ülkeye ulaştırılmasıyla ilgileniyor. Otoyolla birlikte Türk Akım'ın ulaştırılması fırsatını kaçırmamalıyız" sözlerine ise şöyle yanıt verdi: 

"TürkAkım noktasında da bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Rusya'yla da mutabık kalmak suretiyle dostlarımıza, kardeşlerimize yapılacak otoyolun yanından süratle Türk Akımı geçer. Ve kendilerine TürkAkım'ı, bu doğalgazı ulaştırırız."

Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Türkiye'nin kararlılığı aynen devam etmektedir. Yani buradan bizim taviz vermemiz söz konusu değil" dedi ve şöyle devam etti: 

"Mısır halkının bu noktada bizimle ters düşmesini ben düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle ters düşmez. Şu anda da atılan adımlar aslında geçici yanlışlığın tezahürü gibi geliyor bana. Suudi Arabistan'ın da burada Yunanistan'la ortak tatbikatı söz konusu ama bir diğer taraftan da Suudi Aarabistan'ın şu an Türkiye'den SİHA talebi var, yani kimin eli kimin cebinde belli değil."

 

 

16 Mart 2021 (Haber Merkezi) 1363

Yorumlar (0)

Yorum Yaz