14 anket şirketi 23 Haziran sonuçlarını açıkladı

14 anket şirketinden sadece ORC Binali Yıldırım’ı önde gösterirken, diğer 13 şirket Ekrem İmamoğlu’nu önde gösterdi.

14 anket şirketi 23 Haziran sonuçlarını açıkladı

23 Haziran seçimlerine sadece 3 gün kaldı. 

Şimdiye kadar 14 büyük anket şirketi ellerindeki anketleri kamuoyuyla paylaştı. Aralarında ORC, MAK, Optimar, SONAR, ADA ve Avrasya gibi büyük anket şirketlerinin bulunduğu 14 anket şirketinden sadece ORC Binali Yıldırım’ı önde gösterirken, diğer 13 şirket Ekrem İmamoğlu’nu önde gösterdi.

Açıklanan anketler arasında en büyük oy farkını ise SONAR ve Themis Araştırma şirketleri verdi. SONAR Ekrem İmamoğlu lehine 6 puan fark verirken, Themis ise 8 puan fark açıkladı.

İşte bugüne kadar yapılan 14 seçim anketinden çıkan sonuçlar...

MAK Danışmanlık: MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi’nin 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde. 15 ve 20 Mayıs arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar yüzde 0,75 oy alacağı öngörülüyor.

Optimar Araştırma: Optimar Araştırma şirketi, yaptığı son ankette İmamoğlu’nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım’ın dört puan önünde olduğunu ortaya koydu.

ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık: ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık'ın son anketine göre Binali Yıldırım yarışı yüzde 47 ile önde götürüyor. ORC'nin "23 Haziran'da kime oy vereceksiniz ?" sorusuna CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu diyenlerin oranı ise yüzde 46,7'de kaldı.

REMSES İstanbul anket sonuçları: Remses, Yıldırım ve İmamoğlu'nun oy oranlarını şöyle açıkladı:

Binali Yıldırım: oy oranı yüzde 48.53,
Ekrem İmamoğlu:  oy oranı yüzde 51.14

Konsensüs Araştırma şirketinin yaptığı ankete göre İmamoğlu, Yıldırım'ın yüzde 2,1 farkla önünde bulunuyor. Anket verilerine göre Ekrem İmamoğlu yüzde 50,2,  Binali Yıldırım ise 48,1 oy alacak.

SONAR anket sonuçları: Sonar'ın verilerine göre adayların alacakları oylar şöyle:

Binali Yıldırım’ın oyu yüzde 46.7
Ekrem İmamoğlu'nun oyu yüzde 52.3

ADA Araştırma anket sonuçları: Yapılan ankette, kararsızların dağıtılması sonucunda Binali Yıldırım yüzde 48,30 destek alırken, Ekrem İmamoğlu yüzde 50,64'lük oranla öne geçti.

Themis Araştırma: Ekrem İmamoğlu, yüzde 53.4 alırken, rakibi Binali Yıldırım ise 45.7 oy alıyor. 

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, 4-5 puan farkla 23 Haziran'ın galibinin İmamoğlu olacağını söyledi.

A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür, "Hiç kimse endişe etmesin bu kez kafa kafaya sonuç çıkmayacak. Bu millet feraset sahibi. Öbür sefer ne dedim ben uzunca bir süre karakolda bitecek dedim. Karakolda değil mahkemede bile bitmedi. Ama bu sefer diyorum ki kazanan benim oyumu çaldılar bilme ne oldu sandık görevlisi şu oldu bu oldu gibi hiç bir tartışmaya mahal vermeden bir seçim sonucu ortaya koyacak vatandaş. Kimin lehine ortaya koyacak’’ dedi.

KONDA anket sonuçları: Ünlü araştırma şirketi Konda 31 Mart'ta elindeki verileri açıklamayacağını duyurmuştu. Bu kez Konda da anket açıklıyor. Perşembe günü yayınlanacak ankete ilişkin Konda'nın sahibi Bekir Ağırdır 'fark açılacak' diyerek şunları söyledi: "31 Mart seçimlerinde her 100 kişiden 17’si sandığa gitmedi, 3’ünün oyları iptal oldu, 39’u Ekrem Bey’e, 39’u Binali Bey’e oyunu verdi. Bizim bütün araştırmalarımıza göre Ekrem Bey alt sınır olarak yine 39’dan başlıyor, Binali Bey’de 10’luk bir kayıp var. Binali Bey’e oy veren her 39 kişinin 10’unun adalet duygusu zedelenmiş durumda. Binali Bey 29’dan başlayacak ve muhakkak o 10 kişiden ikna edemeyecekleri olacak.

Piar Araştırma: Piar araştırma şirketi tarafından yapılan bir değerlendirmede, "kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğu" yorumu yapıldı. 

ANAR Araştırma: ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu'ya göre İmamoğlu 2 puan önde.

GENAR Araştırma Genel Müdürü İhsan Aktaş'a göre ise Ekrem İmamoğlu 1-2 puan önde.

 

19 Haziran 2019 (Haber Merkezi) 1735

Yorumlar (0)

Yorum Yaz