ABD’den Ayasofya çağrısı...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ayasofya tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

ABD’den Ayasofya çağrısı...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ayasofya tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Pompeo, Türkiye'ye Ayasofya'nın müze olarak kalması yönünde çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Ayasofya'yı camiye dönüştürme planlarına ilişkin açıklamada bulundu. 

Türkiye'ye Ayasofya'nın müze olarak kalması çağrısında bulunan Pompeo, "Türkiye Hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti'ne katkıda bulunan farklı inanç ve tarihe saygı göstermeye ve bunu herkes için erişilebilir kılmaya çağırıyoruz" ifadeleri yer aldı. 

Açıklamada ayrıca, "ABD Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesini, olağanüstü bir yapının geçmiş mirasının hafifletilmesi olarak görüyor. Dini ve kültürel alanların korunması da dahil olmak üzere, çeşitli konularda Türkiye hükümeti ile birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz" denildi. 

ABD’ye Ayasofya cevabı: Kimsenin haddine değildir

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ayasofya'nın müze olarak kalması yönündeki çağrısına ilişkin açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, "Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur. Tabiatıyla herkes kendi düşüncesini söylemekte serbesttir. Ancak egemen haklarımız konusunda “uyarıyoruz, dikte ediyoruz” üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir" ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 1 Temmuz 2020 tarihinde Ayasofya'nın müze olarak kalması yönündeki çağrısına ilişkin açıklamada bulundu.

“ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya hakkında yapılan açıklamayı hayretle karşılıyoruz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şöyle denildi:

Anayasa ve kanunlarımızla güvence altında olan din ve inanç özgürlüğünün tüm vatandaşlarımız için ayrım gözetmeksizin korunması doğrultusunda hükümetimizce sessiz devrim niteliğinde adımlar atılmıştır.

Bu çerçevede, kültür ve tarihimizden gelen hoşgörü geleneği çerçevesinde Ayasofya dahil olmak üzere ayırt etmeksizin sahibi olduğumuz tüm kültürel varlıkları en titiz şekilde korumaktayız.

“KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR”

Ayasofya'nın tarihi, kültürel ve manevi değerini de fethederek ülkemizin mülkiyetine aldığımız günden bu yana hassasiyetle yaşatıyoruz. Bu vesileyle sürekli tekrarlamak durumunda kaldığımız bir gerçeği bir kez daha hatırlatıyoruz. Ayasofya, topraklarımız üzerinde yer alan bütün kültür varlıklarımız gibi Türkiye'nin mülkiyetindedir.

Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye'nin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur. Tabiatıyla herkes kendi düşüncesini söylemekte serbesttir. Ancak egemen haklarımız konusunda “uyarıyoruz, dikte ediyoruz” üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir.

 

 

1 Temmuz 2020 (Haber Merkezi) 2147

Yorumlar (0)

Yorum Yaz