Akaryakıta 1 lira zam bekleniyor!

Ekonomist Oğuz Demir akaryakıt istasyonlarının litre başına aldıkları komisyonun 4 kuruş civarında olduğunu belirterek yeni zammın kapıda olduğunu açıkladı.

Akaryakıta 1 lira zam bekleniyor!

 

18 Ocak'ta "bu gece motorine 52 kuruş zam gelecek" diyen ekonomist Oğuz Demir'in öngörüsü doğru çıkmış ve o gece motorine 52 kuruş zam gelmişti. Ekonomist Oğuz Demir akaryakıt istasyonlarının litre başına aldıkları komisyonun 4 kuruş civarında olduğunu belirterek yeni zammın kapıda olduğunu açıkladı.

halktv.com.tr'ye konuşan Oğuz Demir "Akaryakıt istasyonlarının karları bir hayli düşmüş durumda. Hem dövizdeki dalgalanma hem de petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına da yansımaya devam ediyor. İstasyonların karları düştüğü için eskisi kadar rahat hareket edemiyorlar. Pek çok komisyon kaleminden vazgeçmek zorunda kaldılar. 800 istasyon kapanmış. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş 1500 istasyonun daha kapanmak üzere olduğu bilgisini paylaştı. İktidar burada şunu yapacak istasyonların litre başına aldıkları komisyonu arttıracaklar. Komisyona yapılacak her artış vatandaşa yansıyacak. Bu artışın Mart ayında gerçekleşmesi bekleniyordu" dedi.

Şubat ayında 1 lira zam kapıda

"Şu an yapılacak her artışı enflasyon rakamlarını yukarıya doğru iteceği için akaryakıta yapılacak zammı geçiktirdiklerini" ifade eden Oğuz Demir "Akaryakıtta şubat ayının sonuna doğru 1 liralık artış beklediklerini" ifade etti.

Komisyona yapılacak zam vatandaşa yansıyacak

Demir "Akaryakıt istasyonları şu an litre başına yaklaşık 4 kuruş komisyon alıyor. Hükümet bu komisyonu 1 lira 4 kuruşa çıkaracak ya da istasyonların kapanmasına göz yumacak. Fakat şunu çok iyi biliyoruz ki hükümet sermayenin zarar görmesini göze almıyor. Yine artışlar vatandaşın cebine yansıyacak. Önümüzdeki bir ay içinde akaryakıta 1 lira zam gelecek, Şu an 14 lira 16 kuruş olan akaryakıtın fiyatı 15 lira 16 kuruş olabilir" dedi.

26 Ocak 2022 (Haber Merkezi) 1526

Yorumlar (0)

Yorum Yaz