AKP’ye geçti baraj belediyeye devredildi!

CHP'li başkanının istifa edip AKP'ye geçmesi sonrasında Ardıl Barajı'nın işletmesi tekrardan Araban Belediyesi'ne devredildi.

AKP’ye geçti baraj belediyeye devredildi!

Gaziantep’te Araban Belediyesi 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’li Hasan Doğru’nun kazanmasının ardından yönetimi ve işletmesi Araban Belediyesi’nde olan Ardıl Barajı, DSİ’ye verilmişti.

Partisinden istifa eden Hasan Doğru’nun 1 Temmuz 2020’de AKP’ye geçmesinin ardından Ardıl Barajı’nın işletmesi tekrardan Araban Belediyesi’ne devredildi.

Şahinbey Belediye CHP meclis üyesi Uğur Kalkan, ”CHP'li başkanının istifa edip AKP'ye geçmesi sonrasında Ardıl Barajı'nın işletmesi tekrardan Araban Belediyesi'ne devredildi. Bu kişiye göre, partiye göre yapılmış bir muamele. CHP'nin oylarıyla seçilip AKP'ye geçince yine protokolle barajın işletmesi belediyeye devrediliyor. AKP Türkiye'sinde hiç şaşırmadığımız durum. Ne çektin be Ardıl Barajı” diye konuştu.

VALİLİK İDDİALARI YALANLADI

Valilikten yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Bir internet haber sitesinde yer verilen “Belediye CHP'ye geçti barajın işletmesi DSİ'ye verildi, başkan AKP'ye geçti  baraj yeniden belediyeye verildi” başlığıyla yer alan haberde; Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan Araban(Ardıl) Barajının 31 Mart  2019 yerel seçimlerinde CHP’li adayın seçimleri kazanmasının ardından DSİ’ye verildiği, aynı Belediyenin 1 Temmuz 2020’de AK Parti’ye geçmesinin ardından barajın işletmesinin tekrardan Araban Belediyesi’ne devredildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Araban İlçesi Ardıl Barajı tamamlanarak 2019 yılında DSİ tarafından deneme amaçlı su verilmiştir. Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YIKOB) 24 Haziran 2019 tarihinde Ardıl Barajı ve Sulama Tesisi’nin işletme, bakım ve yönetim sorumluluğunun devri için başvurmuş ve  26 Ağustos 2019 tarihinde YIKOB’a işletmesi devredilmiştir. Baraj, 2020 yılında da aynı kurum tarafından işletilmiştir.

Araban Belediye Başkanlığı tarafından4 Ocak 2021 tarihinde uygun görülmesi halinde söz konusu barajın Araban Belediyesince devir alınmak istendiği yazılı olarak YIKOB’a bildirilmiş ve Baraj,7139 Sayılı Kanunun Ek 12. Maddesinin 'a' fıkrasında belirtilen yetki kullanılarak Gaziantep Valiliği YIKOBve Araban Belediye Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile 24 Şubat 2021 tarihindeBelediye Başkanlığına devredilmiştir.

Söz konusu barajın işletilmesi ile ilgili, 4 Ocak 2021 tarihinden önce hiçbir belediye tarafından bir talep olmamıştır. Dolayısı ile baraj işletmesinin parti değişimleri ile farklı zamanlarda birkaç defa devredilmesi ya da alınması söz konusu değildir."

 

 

4 Mart 2021 (Haber Merkezi) 1671

Yorumlar (0)

Yorum Yaz