Amirallerin CHP'li yakınlarını fişlediler!..

Hürriyet, 'fişleme yapılıyor' yönünde gelen tepkilerin ardından haberin başlığını ve içeriğini değiştirdi.

Amirallerin CHP'li yakınlarını fişlediler!..

Hürriyet, 'fişleme yapılıyor' yönünde gelen tepkilerin ardından haberin başlığını ve içeriğini değiştirdi.

Hürriyet bildiriye 'darbe' dedi, amirallerin CHP'li yakınlarının listesini yayınladı

Hürriyet gazetesi, 104 emekli amiralin Montrö  Sözleşmesi'ne ilişkin yayınladığı ortak bildiriyi "darbe bildirisi" olarak nitelendirirken, imzası olan emekli amirallerin CHP üyesi yakınlarının da listesini paylaştı. Hürriyet, daha sonra 'fişleme' tepkilerine neden olan haberin başlığını ve metnini değiştirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada bildiriyi imzalayanların çoğunun yakınlarıyla birlikte CHP'li olduğunu öne sürmüştü.

Hürriyet'in haberinde, başlıkta "darbe bildirisi" ifadesi kullanılırken, ana metinde "darbe imalı bildiri" denildi. Haberde, 104 emekli amiral arasında CHP üyesi olanlar ve yakınları CHP üyesi olanların da listesi yayımlandı, bildiriyi imzalayan İYİ Partili Ergun Mengi'ye de dikkat çekildi.

Hürriyet, CHP'den gelen "fişleme" tepkilerinin ardından haberin başlığını ve metnini değiştirdi. Haberin başlığı "Bildiriyi imzalayan emekli amirallerden 4'ü CHP üyesi çıktı" olarak güncellenirken, bildiriyi imzalayan isimlerin CHP'ye üye yakınlarının da bilgileri çıkarıldı.

DİĞER YANDAŞLAR DA AYNI HABERİ KULLANDI

Aynı haberin hükûmete yakın başka medya kuruluşlarında da yayınlandığı görüldü. İhlas Haber Ajansı (İHA), Sabah ve Takvim, haberi "Darbe imalı bildiri imzalayan emekli amirallerden 4'ü CHP üyesi çıktı" başlığıyla servis etti. Yeni Şafak ise "Skandal bildirinin arkasından CHP çıktı: İmza atan emekli amirallerden dördü CHP üyesi!" başlığını kullandı.

Sabah'ın Halit Turan imzalı haberinde emekli amirallerin CHP üyesi aile üyeleri hakkında bilgiler yer alırken, diğer kuruluşların metinlerinde ayrıntı verilmedi.

FARUK BİLDİRİCİ'DEN FLAŞ İDDİA

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, bugünkü yazısında emekli amirallerin yakınlarının tek tek isim verilerek hedef gösteren haberleri yazdı.

Sabah ve Hürriyet gazetelerinin internet sitesindeki listenin, AKP'li Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşma yapmasından önce yayımlanmasına dikkat çeken Faruk Bildirici, "Halit Turan imzalı 'Darbe imalı bildiri imzalayan emekli amirallerden 4’ü CHP üyesi çıktı' haberi, Erdoğan’ın basın toplantısı başlamadan saat 17.24’te yayına verilmişti" dedi.

SOYLU HAZIRLADI İDDİASI

Yayımlanan isimlerde emekli amirallerin yakınlarının isimleri de yer aldı. Listenin Süleyman Soylu tarafından hazırlandığını ifade eden Bildirici, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamadaki sözlerinden de belli olduğu gibi Sabah’ta yayımlanan bu listeyi hazırlayan gazeteciler değil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bakanlık personeli" dedi.

Soylu'nun A Haber'de yaptığı açıklamaya dikkat çeken Bildirici, şunları yazdı:

"Soylu, Erdoğan’ın açıklamasından birkaç saat sonra çıktığı A Haber televizyonunda bu listeyi hazırlamak için sabaha kadar çalıştıklarını söyledi:

'CHP'ye üye olan 4, aileleriyle üye olan da yaklaşık 18 kişi var. Kimi kardeşi, kimi ablası, kimi oğlu, kimi kızı, aileleriyle beraber. O gece biz sabaha kadar uyumadık, çalıştık ve tüm irtibatlarını ortaya çıkardık. Son 30 günde kimlerle irtibat kurdukları, hangi siyasi parti yoğunluklu irtibat kurdukları çok açık ve net.'

Zaten siyasi partilerin üye kayıtları Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda saklanıyor. Soylu ve İçişleri Bakanlığı bürokratlarının gazeteciere kapalı olan o kayıtlara ulaşması zor olmasa gerek. Yargıtay Başkanlığı, emekli amirallerin bildirisini 'darbe, muhtıra ve vesayet hevesi' olarak nitelendiren bir açıklama yaparak peşinen hüküm açıkladığına göre CHP’nin üye kayıtlarını İçişleri Bakanlığı’na açması pek de şaşırtıcı olmaz."

 

 

6 Nisan 2021 (Haber Merkezi) 1332

Yorumlar (0)

Yorum Yaz