Bakanlıktan 'Oruç Reis' açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Antalya'ya önceki gece geri dönen Oruç Reis için açıklama yaptı.

Bakanlıktan 'Oruç Reis' açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Antalya'ya önceki gece geri dönen Oruç Reis için “Çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir” açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin Antalya’ya geri dönerek limana demirlemesi hakkında açıklama yaptı. Bakanlık açıklaması şöyle:

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 10 Ağustos'ta Akdeniz Demre-1 lokasyonunda sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başlamıştı. Oruç Reis bugüne kadar söz konusu sahada 3 bin 525 km sismik veri toplama işlemini gerçekleştirmiştir.

AYLIK İKMAL VE BAKIM

* Oruç Reis çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir. Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir.

* Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir.

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

Açıklamada, Türkiye'nin Akdeniz'de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü belirtilirken, Yavuz Sondaj Gemisinin ise halen Selçuklu-1 kuyusunda, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine devam ettiği hatırlatıldı.

YUNANİSTAN MEMNUN

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis dün yaptığı açıklamada geminin limana dönüşünü memnuniyet verici olarak niteledi. Selanik’te konuşan Mitsotakis, “Oruç Reis’in dönmüş olması pozitif bir ilk adım. Devamının geleceğini umuyorum. Türkiye ile görüşmek istiyoruz ancak provokasyonların olduğu bir ortamda değil” ifadelerini kullandı.

 

 

14 Eylül 2020 (Haber Merkezi) 1300

Yorumlar (0)

Yorum Yaz