Bayrama rağmen en yüksek Temmuz ayı ihracatı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), temmuz ayı Bölge ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı.

Bayrama rağmen en yüksek Temmuz ayı ihracatı

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), temmuz ayı Bölge ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı. Geride bıraktığımız ayda Bölgenin ihracatı, bir önceki yılın temmuz ayına göre %1,8 oranında artarak 852 milyon 978 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Güneydoğu’nun lokomotif şehri Gaziantep için ise %0,7’lik artış ile 733 milyon 379 bin dolarlık ihracat kayda alınmış, bu rakamlarla hem Bölgemiz hem de Gaziantep tüm zamanların en yüksek Temmuz ayı ihracatını gerçekleştirmiştir. 2021 yılı temmuz ayında Kurban Bayramı sebebiyle daha az iş günü olmasına rağmen ihracatta %1,8 artış yaşanmasının önemli bir başarı olduğunu ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bu yıl temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Kurban Bayramı münasebetiyle yaklaşık bir hafta daha az çalışmamıza rağmen ihracatımızı artırmayı başardık. İhracat performansıyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

Temmuz Ayında 74 Firma İlk İhracatını Gerçekleştirdi

2021 yılı Ocak-Temmuz dönemi ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci; “2021 yılının Ocak-Temmuz döneminde Bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre %31’lik artışla 6 milyar 321 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Gaziantep de 5 milyar 554 milyon dolarlık ihracatıyla bir önceki yıla göre rakamlarını %33 oranında artırdı.” ifadelerini kullandı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; “Bölgemiz, temmuz ayı boyunca 2.226 firmayla ihracat gerçekleştirirken, Gaziantep’ten ihracat yapan firma sayısı ise 1.585 olarak hesaplandı. Ayrıca 2021 Temmuz ayında 74 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Gaziantep başta olmak üzere Bölgemizdeki birçok firmanın ihracata adım atması büyük bir mutluluk.” dedi.

En Çok İhracat Yapılan Ülkeler Irak, ABD, Suriye

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkeleri %36,1 payla ilk sırada yer alırken, AB ülkeleri %19 payla ikinci ve Amerika ülkeleri ise %15,2 payla üçüncü sırada bulunuyor. 2021’in Ocak-Temmuz ayları arasında toplam 192 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci; “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Mısır ve Libya; Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.” diye konuştu. Kileci, Bölgeden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünleri ile dış giyimin yer aldığını sözlerine ekledi.

 

Gaziantep’ten Ocak-Temmuz Döneminde 5 Milyar 554 Milyon Dolarlık İhracat

Gaziantep, 2021 Ocak-Temmuz dönemindeki 5 milyar 554 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren beşinci ili olmayı sürdürüyor. İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep’in %144,8’lik seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldığını vurgulayan GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Gaziantep’ten en çok ihraç edilen ürünlerin ise Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti.

2021 yılı temmuz ayında GAİB'in iştigal sahasına giren diğer illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Fikret Kileci; Kahramanmaraş'ın 98,7 milyon dolar, Mardin'in 72,9 milyon dolar, Malatya'nın 25,6 milyon dolar, Diyarbakır'ın 14,1 milyon dolar, Şanlıurfa'nın 9,9 milyon dolar, Adıyaman'ın 8,5 milyon dolar ve Kilis'in 7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu.

3 Ağustos 2021 (Haber Merkezi) 891

Yorumlar (0)

Yorum Yaz