Çarpık ayak sendromundan ANKA’da kurtuldu

1 aylık Mustafa Efe bebek Gaziantep Özel ANKA Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı tedavi yöntemiyle kısa sürede sağlığına kavuştu.

Çarpık ayak sendromundan ANKA’da kurtuldu

 

Gaziantep’te çarpık ayak sendromu ile doğan 1 aylık Mustafa Efe bebek Gaziantep Özel ANKA Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı tedavi yöntemiyle kısa sürede sağlığına kavuştu.

Kilis’te yaşayan 24 yaşındaki Elmas Çetin’in hamileliğinin 4.ayında yapılan ultrason kontrollerinde bebeğinde çarpık ayak sendromu (PEV) olduğu ortaya çıktı. Doğumunun hemen ardından bebeklerinin sağlığına kavuşması için farklı hastanelere başvuran Ömer ve Elmas Çetin’e bu tedavinin zor olduğu ve 5 yıl süreceği söylendi. Bunu duyup büyük üzüntü yaşayan genç çift, yaptıkları araştırmalar sonucu Gaziantep Özel ANKA Hastanesi’nde bu tedavinin kısa sürede, başarılı bir şekilde gerçekleştiğini öğrendi. Bunun üzerine hastaneye başvuran çiftin bebekleri Efe’yi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Işık muayene etti. Doç. Dr. Işık, uygulayacak tedavi hakkında aileyi bilgilendirdi. Bebeklerinin sağlığına kavuşacak olmasının sevincini yaşayan genç çift, vakit kaybetmeden tedaviye başlanmasını istedi. Doç. Dr. Işık, 3 günlükken tedavisine başladığı Efe’ye 2 ay boyunca her hafta değişen alçılar uyguladı. Her hafta alçı pozisyonu değiştirilerek uygulanan tedavi yöntemi ve küçük bir cerrahi müdahale ile Efe bebeğin ayaklarının düzelmesi sağlandı. Bebekleri sağlığına kavuşan genç çift, Doç. Dr. Işık’a teşekkür ederek,” Değerli doktorumuzun ilgisinden çok memnun kaldık. Ayrıca, Anka Hastanesi çalışanlarına çok teşekkür ederiz. Bebeğimiz iyileştiği için çok mutluyuz. Herkese de gönül rahatlığıyla Anka Hastanesi’ni tavsiye ederiz.” dedi.

Çarpık ayak tedavisinde alçılama yönteminin günümüzde modern tıp uygulamalarında sıklıkla kullanıldığını söyleyen Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Işık, Efe’ye 2 ay boyunca her hafta toplam 4 olmak üzere değişen alçılar uyguladık. Her hafta alçı pozisyonu değiştirilerek uyguladığımız tedavi ve küçük bir cerrahi sonrası şu an durumu gayet iyi. Efe takibimizde olacak.”diye konuştu 

“Çarpık ayak sendromu mutlaka erken dönemde tedavi edilmeli.”

Doç. Dr. Mustafa Işık, çocuklarda sıklıkla görülen çarpık ayak sendromunda, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmasının tedavide başarıyı artırdığını belirterek şu bilgileri verdi:” Günümüzde artık anne karnında dahi teşhis edilebilen çarpık ayak sorunu, genellikle doğumdan sonra fark ediliyor. Çarpık ayak sendromu mutlaka erken dönemde tedavi edilmeli. Erken dönemde çok daha kolay tedavi edilebilen çarpık ayak sendromunda tedavi gecikirse kemiklerde şekil bozukluğuna, hatta sakatlıklara bile yol açabiliyor. Bu nedenle doğuştan çarpık ayak sendromu olan bebeklerde sıkıntının ortadan kalkması için doğumdan hemen sonraki birkaç gün içinde alçılama tedavisine başlanmalı. Alçılama yöntemiyle çarpık ayaklı bebeklerin neredeyse tamamına yakını normale dönebiliyor. Sağlıklı bir çocuk olarak hayatına devam edebiliyor. Tedavi sürecini yakından takip etmek, gelişmeleri değerlendirmek çok önemli. Alçıyı çıkardıktan sonra bebeğin ayak gelişiminin takip edilmesi ve koruyucu ayakkabılar kullanılması gerekiyor ve ayağın durumunun en geç altı ayda bir kontrol edilmesi gerekiyor.”

Editör: Turgut Bozgeyik

26 Haziran 2020 (Haber Merkezi) 3254

Yorumlar (0)

Yorum Yaz