Cumhuriyet çalışanları özgürlüğüne kavuştu

5 Cumhuriyet çalışanı tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevi’nden tahliye edildi.

Cumhuriyet çalışanları özgürlüğüne kavuştu
Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanları cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verilmesinin ardından 5 Cumhuriyet çalışanı tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevi’nden tahliye edildi. Cumhuriyet çalışanlarını arkadaşları ve aileleri karşıladı.

Cumhuriyet gazetesi davasında verilen mahkumiyet kararlarının temyizi için ceza miktarı nedeniyle ayrı ayrı İstinaf Mahkemesi'ne ve Yargıtay'a gitmesi tartışma başlatmıştı. 5 yıldan az ceza alanların dosyaları İstinaf Mahkemesince onaylanırken, 5 yılın üzerinde ceza alanların dosyası Yargıtay’a taşınmıştı.

Cumhuriyet gazetesi davasında yazdıkları haberler ve suç iddialarından dolayı, gazetenin 14 yöneticisi, yazarı ve çalışanı “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım” suçlamasıyla, 2018 yılında 2 buçuk yıl ile 7 buçuk yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmıştı.

5 YILIN ALTINDA CEZA ALANLAR HAPSE GİRMİŞTİ

Sanıklardan 5 yılın altında ceza alanlar ise cezaevine girmişti. Aynı davada aynı suç iddiası ile yargılananlara ise 5 yıldan fazla ceza verildi. Bu sanıkların dosyası Yargıtay'a gitti. Yargıtay Başsavcılığı 16 Temmuz günü kararın bozulmasını ve beraat istedi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise öncelik kararı vererek dosyayı tetkik hakimine gönderdi. Kararını açıklayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanları cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verdi.

Bu kararın ardından Kandıra Cezaevi'de tutulan Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik tahliye edildi.

GAZİKENT27 YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN TAKİP EDİN

https://www.youtube.com/channel/UCUS10fdomKzRNgFg3wqtEMg?view_as=subscriber

12 Eylül 2019 (Haber Merkezi) 1269

Yorumlar (0)

Yorum Yaz