DEVA’dan Nizip çıkarması...

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya ve yönetim kurulu üyeleri Nizip’te sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve esnafı ziyaret etti.

DEVA’dan Nizip çıkarması...

 

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya ve yönetim kurulu üyeleri Nizip’te sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve esnafı ziyaret etti.

Nizip ziyaretine DEVA Partisi Nizip İlçe Başkanlığı  ile başlayan DEVA Partisi Gaziantep teşkilatı daha sonra esnafı ziyaret ederek sorunları dinledi.

İl Başkanı Ertuğrul Kaya 2021 yılının ilk saha çalışmasına Nizip İlçe Başkanı Ömer Kılıçparlarile Nizip’te başladıklarını söyledi.

Nizip’in Gaziantep için çok önemli bir ilçe olduğunu vurgulayan Kaya ”Nizip, nüfusu ve ekonomik üretimiyle Gaziantep’in önemli ilçelerinden biri. Bu nedenle  2021’in ilk saha çalışmasına buradan başladık.” Dedi.

Esnaf ziyaretlerini sorunları yerinde görmek için planladıklarını belirten Kaya “Hükümetin açıkladığı rakamlar ile esnafımızın söyledikleri arasında çok büyük farklar var. Esnafımız ekonomik şartların giderek kötüleştiğini ifade ediyor. Yapılan kira ve çalışan desteği maalesef esnafın derdine derman olmaktan çok uzak.” Dedi.

Nizip’te Gümrük Şube Müdürlüğü kurulmalı

Nizip’te tüm meslek ve esnaf odaları ile görüştüklerini belirten Kaya “Meslek ve esnaf odalarımız Gaziantep’in en önemli üretim merkezi olan Nizip’in ihmal edildiğini düşünüyor. Tarımsal ve ekonomik üretimi ile Gaziantep ihracatına büyük katkılar sağlayan Nizip maalesef hak ettiği ilgiyi göremiyor. “ diye konuştu.

Nizip’te orta ölçekli çok sayıda firma olduğunu ve bunların ihracat yaptığını belirten Kaya “ Nizip esnafının ve iş dünyasının önünü açacak  adımların bir an önce atılması gerekiyor.  Özellikle ivedi olarak Nizip’te Gümrük Şube  Müdürlüğü’nün kurulması gerekiyor. Çok sayıda firma ile şehrimize döviz kazandıran Nizip için bu çok görülmemeli. İlçede bir Gümrük Şube Müdürlüğü’nün varlığı hem ihracat rakamlarını değiştirecek hem de ihracatı kolaylaştıracaktır. Nizip iş dünyasının bu beklentisi karşılanmalıdır. ” dedi.

Tarımsal sanayiye destek artırılmalı

Nizip’in fıstık ve zeytin diyarı olduğunu söyleyen Kaya”Nizip için bu iki ürünü merkeze alacak şekilde stratejik planlamalar yapılmalı. Fıstık ve zeytin üreticisini destekleyerek bunun endüstriyel alanda kullanımını artırmak için iş insanları teşvik edilmeli. Nizip, dünyaya fıstık,  zeytinyağı ve sabun satıyor ama maalesef  bu alanda marka çıkaramıyoruz. Bu durum Nizipli iş dünyasının hatası değil. Hükümet ve yerel yöneticiler bu alanda teşvik edici politikalar üretmeli Nizipli hemşerilerimize destek olmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

8 Ocak 2021 (Haber Merkezi) 1649

Yorumlar (0)

Yorum Yaz