Dikkat! Gözünüzden olmayın!

17. Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Cuma Reyhan, işportada satılan gözlükler katarakt riskini iki kat artırdığını söyledi.

Dikkat! Gözünüzden olmayın!
 
17. Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Cuma Reyhan, işportada satılan gözlükler katarakt riskini iki kat artırdığını ve satın alınmaması gerektiğini konusunda uyardı. Reyhan, gözlüğün markasının değil kalitesinin sorgulanmasının gerektiğinin altını çizdi.
Cuma Reyhan, işporta tezgahlarında satılan güneş gözlüklerinin yüzde 99’unda UV kesici filtrelerin bulunmadığını belirterek vatandaşları uyardı. Reyhan, işportada satılan güneş gözlüklerinin katarakt riskini iki kat artırdığını söyledi.
 
PLASTİKTEN YAPILIYOR
 
Bu gözlüklerin malzeme olarak akrilik olarak tabir edilen plastikten yapıldığını ve renklendirilerek satışa sunulduğunu kaydeden 17. Bölge Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Cuma Reyhan, gözlüklerin gümrükten geçirilmesi esnasında Ticaret Bakanlığı’nın mayıs ayından bu yana belirli standartları aradığını belirtti. Reyhan, bakanlığın yakın zamanda piyasadaki gözlüklerle ilgili de denetime çıkacağını söyledi.
 
Cuma Reyhan, şöyle konuştu: “Ticaret Bakanlığımız güneş gözlükleriyle ilgili yeni standartlar belirledi. Ürün güvenliğini sağlamak için de etkin kontroller yapılmaya başlanacak. Artık kayıtlı olarak ülkeye getirilen ürünün önce ürün güvenliği sertifikası isteniyor. Bunlar daha sonra akredite laboratuvarında inceleniyor. Verilen raporla piyasaya sürülen ürün aynı özellikleri taşıyor mu, halk sağlığına faydalı mı, UV kesici özelliği var mı? Bakanlık böyle bir takım kriterler belirlemiş. Bu kriterelere uyan ürünlerin piyasada satışına izin veriyor.”
 
‘GÖZLERİNİZİ KÖR ETME RİSKİ BİLE VAR’ UYARISI
 
Güneş gözlüklerinin yüzde 100 UV ışınlarını bloke etmesi gerektiğinin altını çizen Reyhan, işporta tezgahlarında satılan gözlükler için durumun böyle olmadığını belirterek, “Bana göre güneş gözlüğünde piyasanın yüzde 50’sine işporta hakim. Çünkü girmediği yer, semt, mahalle yok. Ama halk sağlığı için risk taşıyor. Gözü kör etme riski var. Biz halkı bu yüzden uyarıyoruz. İşportadan ürün almayın. Güvenilir yerlerden, mağazalardan ürünlerinizi alın. Aldığınız ürünün markasını değil de kalitesini sorgulayın” uyarısında bulundu.
6 Ekim 2021 (Haber Merkezi) 928

Yorumlar (0)

Yorum Yaz