Erdoğan konuştu, dolar 14 lirayı aştı...

Erdoğan'ın TRT Haber'deki canlı yayın programının ardından artışını sürdüren dolar 14 lirayı aştı. 

Erdoğan konuştu, dolar 14 lirayı aştı...

Küresel piyasalarda dolar yeni koronavirüs varyantı haberleriyle zayıflarken Türk lirası gelişen ülke para birimlerinin genelinden negatif ayrıştı. Dolar kuru Türk lirasındaki değer kaybıyla Salı günü yeniden 13,68 seviyesinin üzerine çıktı. Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT Haber'deki canlı yayın programının ardından artışını sürdüren dolar 14 lirayı aştı. 

Erdoğan'ın konuşmaya başladığı sırada 13,26 seviyesinde seyreden dolar/TL, bir buçuk saat içerisinde 14'e kadar yükseldi.

DEĞER KAYBI HIZLA ARTIYOR

Erdoğan konuşmasında "Faizi düşürmek suretiyle yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme. Bu dört tane ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz asgari 10 ama bunun üzerine de çıkabilir. Yıl sonu itibariyle enflasyon da kendisini gösterecek. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz, enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz," ifadelerini yineledi.

Dolar/TL gün içerisinde yüzde 8’i aşan yükselişle 14 lira seviyesini aşarken Türk lirası gelişen ülke para birimlerinin genelinden ayrışarak en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Dolar/TL'de rekor seviye geçen hafta 13,45 olarak kaydedilmişti.

Euro/TL kuru da 15,48'e kadar yükseldi. Euro/TL'de rekor ise 15,16 olarak kaydedilmişti.

Gelişen ülke para birimleri üzerinde Fed Başkanı Jerome Powell'ın sözleri yeni baskı yarattı. Powell, varlık alımlarının azaltılması sürecini birkaç ay erken bitirmeyi değerlendirebiliriz ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 512 baz puana tırmanırken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 21,2 seviyesinde bulunuyor.

Goldman Sachs Türkiye'nin 2021 büyüme tahminini yüzde 9,5'ten yüzde 10,5'e yükseltti, 2022 tahminini ise yüzde 4'ten yüzde 3,5'e düşürdü.

Goldman Sachs'tan Murat Unur "Bugün açıklanan verilerin ekonomik faaliyetlerde ilerleme yaşandığına yönelik çok da bir şey söylemediğini düşünüyoruz. Lirada son dönemde yaşanan satışlar ekonomik faaliyetleri önemli şekilde etkileyecek" dedi.

30 Kasım 2021 (Haber Merkezi) 1201

Yorumlar (0)

Yorum Yaz