Edibe Sözen’in Çanakkale Zaferi mesajı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen,18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Edibe Sözen’in Çanakkale Zaferi mesajı

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen,18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“EMPERYALİZME KARŞI TOPYEKÜN DİRENİŞTİR, ÇANAKKALE”

Tarihin akışını değiştiren ve Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini ateşleyen bir büyük mücadele örneği Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünü büyük bir gururla kutlandığını ifade eden Edibe Sözen, mesajında şu ifadelere yer verdi:“Türkiye Cumhuriyeti için tarihin en çetin mücadelelerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, milletimizin kaderini ve dünya tarihinin akışınıdeğiştirmiştir.Türk Milletinin Anadolu’daki varlığının temeli olan Çanakkale Savaşı; kardeşliğin, dayanışmanın, birliğin ve beraberliğin ne kadar mukaddes olduğunu göstermiştir.Tüm olumsuz koşullara rağmen dünyada eşi benzeri olmayan bu savaş, aziz milletimizin ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek bir asrı geçkin yüreklerde dinmeyen destanıdır.Cumhuriyet ve bağımsızlıküzerine kurduğumuz medeniyetimiz;Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında, 15 Temmuz’da azimli ve kararlı duruş sergileyen kahramanlarımızın, büyük fedakârlıklarıyla inşa edilmiştir.Çanakkale; kadın, erkek, genç ve yaşlı demeden yediden yetmişe vatanı için canını siper eden bir milletin, emperyalizme karşı topyekün direnişidir.Bağımsızlık söz konusu olduğunda,vatan evlatlarınınne denli cesur ve kararlı olduğunu gösterdiği 18 Mart Çanakkale Zaferi ve daha nice zaferler, bütün dünyamilletlerine örnek olmuş ve olacaktır.Bizlere düşen görev bu şanlı tarihi, gelecek nesillere aktarmak ve milli hafızayı korumaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’nin 105. yılında bizlere böyle kutsal bir emanet bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz milletimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Editör: Turgut Bozgeyik

17 Mart 2020 (Haber Merkezi) 903

Yorumlar (0)

Yorum Yaz