Elif Kurt: Kadınlar öldürülüyor.

DEVA Partisi Gaziantep Teşkilatı İl Kadın Politikaları Başkanlığı Gaziantep’te yaşayan kadınlar için 2020 yılını değerlendiren bir rapor hazırladı.

Elif Kurt: Kadınlar öldürülüyor.

DEVA Partisi Gaziantep Teşkilatı İl Kadın Politikaları Başkanlığı Gaziantep’te yaşayan kadınlar için 2020 yılını değerlendiren bir rapor hazırladı.

İl Kadın Politikaları Başkanı Avukat Elif Kurt’un hazırladığı raporda kentte yaşayan kadınların yaşadığı sorunlar ortaya konuldu. Raporda özellikle öldürülen kadınlara dikkat çekildi.

 2020 yılında Gaziantep’te 12 kadın cinayetinin işlendiği bildirilerek ortalama her ay bir kadının şiddet nedeniyle hayatını kaybettiğine vurgu yapıldı.

Sosyal projeler hayata geçirilmeli

Gaziantep’te gerçekleşen kadın cinayetlerinin ve şüpheli kadın ölümlerinin çoğunlukla eş, eski eş, sevgili veya eski sevgili tarafından işlendiğini belirten Kurt “Kadın cinayetlerini durdurmak için uzmanlar kişiler tarafından hazırlanacak sosyal projeleracil olarak hayata geçirilmelidir” dedi.

“Özelde kadın cinayetlerinin genelde ise insan öldürmenin hiçbir gerekçesi olmaz, olamaz” diyen Kurt kadın cinayetlerinde yer alan cezayı hafifletici unsurların gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Şüpheli kadın ölümleri artıyor

Gaziantep’te Şubat ayında 2, Nisan’da 1, Haziran’da 3 şüpheli, Ağustos’ta1 cinayet, 3 şüpheli kadın ölümü, Eylül’de 1 şüpheli kadın ölümü, Kasım’da 3 şüpheli kadın ölümü ve son olarak Aralık ayında 1 kadın cinayetinin yaşandığını söyleyen Kurt “ buradaki sayılara bir rakam olarak değil, anne, eş, teyze, hala yani bir insan olarak bakmak gerekiyor” diye konuştu.

“Kadınlar öldürülüyor” diyen Kurt  “DEVA Partisi olarak Kadına yönelik sadece fiziki değil, ekonomik, psikolojik ve sosyal her türlü şiddete karşıyız. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ve Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine yönelik 6284 sayılı yasayla belirlenmiş yaptırımların etkin şekilde uygulanmasını sağlayacağız. Kovuşturma ve ceza sistemini, ‘iyi hal indirimi’ gibi uygulamaları kaldırmak suretiyle, kadın hak ve özgürlüğünü koruyacak, güvenliğini sağlayacak şekilde yapılandıracağız.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Turgut Bozgeyik

31 Aralık 2020 (Haber Merkezi) 2513

Yorumlar (0)

Yorum Yaz