Erdoğan: Bir tarafta yoksulluk bir tarafta lüks!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Roma Zirvesi'nde konuşuyor.

Erdoğan: Bir tarafta yoksulluk bir tarafta lüks!

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Roma Zirvesi'nde konuşuyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

''İtalya'nın ev sahipliğinde yapılan G 20 liderler zirvesini tamamlamış bulunuyoruz. Son 2 gündür gerçekleştirdiğimiz zirve toplantımızda da bu çalışmalarımızı nihayete erdirdik. Zirve oturumlarında öncelikli olarak küresel ekonomil görünüme ilişkin temel riskleri değerlendirdik. G-20 Roma Zirvesinin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ekonomilerimiz halen ciddi meydan okumalar karşı karşıya blunuyor.

Emtia fiyatlarında tarihi artışlar görülüyor. Küresel enflasyon baskısı gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm ekonomileri derinden sarsıyor. Tedarik zincirinde meydana gelen kırılmaları, uzayan benzin kuyrukları ve boş kalan raflarda görüyoruz. Türkiye küresel dalgalanmaları vatandaşlarına en az yansıtan ülke konumunda.

Kendi ekonomimiz geliştirmenin yanında küresel istikrarsızlığın önüne geçmek için çaba sarf ediyoruz. Dünya Ticaret Örgütü'nün merkezinde yer aldığı serbest, kurallara dayalı olmayan plana desteğimi ifade ettik.

Koronavirüs salgınında yaşananlar bu doğrultuda daha adil davranılması konusunda herkese ibret olmalıdır. Son bir buçuk iki yıldır şahit olduğumuz tüm insanlığın temel sağlık hizmetlerine ulaşmasının önemini ortaya koymuştur.

BİR TARAFTA YOKSULLUĞUN BİR TARAFTA LÜKSÜN OLDUĞU BU ADALETSİZ DÜZENİN DEVAM ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL!

Bir tarafta yoksulluğun olduğu bir tarafta lüksün olduğu bu adaletsiz düzenin devam etmesi mümkün değildir.

Türkiye olarak Paris İklim Anlaşması'nı onayladık. Ülke olarak bu konuda iyi bir noktada bulunuyoruz, tüm dünyada öncü bir rol oynacağız.

Dünya'da çevreyi en fazla kirleten ülkelerin, göçmenler için ayırdıkları paralar bakın. Bu meblağ iki kat daha fazladır. Bu tablo utanç vericidir.

Orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biriyiz.

Salgının küresel ölçekte gıda krizini derinleştirdiğini biliyoruz. Dünya nüfusunun yüzde 10'dan fazla 810 milyon insan yetersiz beslenme tehdidi ile karşı karşıya. 1 milyar insan temel gıdaya erişimde sıkıntı çekiyor. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, bu çağda hiç kimsenin banane başkasından deme şansı yoktur. Her yıl milyonlarca çocuğun bir dilim ekmek bulamadığı için can verdiği bir dünyada  hiç birimiz kendimizi emniyette hissedemeyiz. Vicdan taşıyan insanlar olarak yoksulluklarla empati kurmak zorundayız.

Salgın tüm insanların aynı gemide olduğunu hatırlatmıştır.

Balık vermekten ziyade balık tutmayı hedefleyen projelerle, insanların hayatlarına dokunan ülkelerden biriyiz. 2030 yılına kadar açlığın olmadığı bir dünyaya ulaşmaya öncülük etmek G-20 ülkeleri olarak bizim sorumluluğumuzdur.

Halihazırda 3.6 milyonu Suriyeli, 5 milyon göçmene ev sahipliği yapıyoruz. Afganistan kaynaklı göç yükünü en fazla hisseden ülkelerden biriyiz.

İki günlük zirve boyunca pekçok ikili görüşmede gerçekleştirdik. ''

31 Ekim 2021 (Haber Merkezi) 1178

Yorumlar (0)

Yorum Yaz