Erdoğan’dan kayyum açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır, Van ve Mardin’in HDP’li büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili konuştu.

Erdoğan’dan kayyum açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, kayyum atamalarıyla ilgili şunları söyledi:

“BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVİ ŞEHRE HİZMETTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yönelik tehditlerin sadece güvenlik güçleriyle bertaraf edilemeyeceğine, bunun için her alanı kapsayan topyekûn bir mücadele gerektiğine işaret ederek, “Bir takım belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine belediye başkan vekilleri atanmasıyla ilgili işlemler, işte bu çerçevede yapılmaktadır. Bu milletin alın terinden artırarak vermiş olduğu vergilerle kendilerine gelen parayı halka değil de Kandil’e gönderenlere, dağa gönderenlere biz seyirci kalamayız ve kalmayacağız. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir devlet böyle bir çarpıklığa izin vermez, veremez. İşte İspanya, Katalonya’daki belediye başkanlarına İspanya devleti aynen şu anda bizim yaptığımızın bir benzeri yaptı, yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı belediye başkanlarının görevden alınmasının, vatandaşların tamamının hakkını, hukukunu korumak, terörle mücadelenin gereklerini yerine getirmek için atılmış bir adım olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti: “İçimizdeki birtakım çevreler ise çok tehlikeli bir şekilde ve giderek artan bir hızla bölücü terör örgütüyle aynı çizgiye doğru gitmektedir. Terör örgütlerinin destekçileriyle bu kadar iç içe geçmek kimse için hayra alamet değildir. Milletimizin bu alçak siyaset tarzını yakından takip ettiğine ve günü geldiğinde gereken tavrı ortaya koyacağına inanıyorum. Türkiye, Irak’tan Suriye’ye, Doğu Akdeniz’den Kuzey Afrika’ya, Atlantik ötesinden Avrupa’ya kadar dört bir yanda kısa, orta ve uzun vadeli çıkarlarını korumanın mücadelesini veriyor. Buna karşılık birilerinin her hadiseyi bahane ederek fırsatçılık peşinde koşması gerçekten çok çok acıdır.”

“Kim ki terörle el ele olursa, milletin bize verdiği yetkiyi yasalar içerisinde sonuna kadar koruyacağız. Çünkü bunların yaptığı siyaset değildir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir belediye başkanının görevi şehre hizmettir, halka hizmettir. Halka değil de, şehre değil de eğer teröristlere hizmet ediyorsa, şehit yavrularımızın ailelerini belediyenin kapısının önüne koyuyorsa, biz de onları kapının önüne koyarız. İşte bunlara seyirci kalanlar gaflet içindedir. Aslında biz bu tavırların gaflet ötesi niyetlerden kaynaklandığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin demokrasiden ve hukuk devletinden asla taviz vermeden içeriden ve dışarıdan yönelen her tehdidin başını ezecek güce, imkâna, kararlılığa sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihte bu millete kötülük edip, ihanet edip, yüreğini kanatıp da iflah olmuş kimse yoktur. Bakın coğrafyamızın son 150-200 yılına, bunun sayısız örneğini görürsünüz, yine aynısı olacaktır. Milletimizin sabırlı olmalarını, dualarını ve desteklerini güvenlik güçlerimizden ve bizden eksik etmemelerini rica ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende, Akademi’den dereceyle mezun olan subay ve astsubaylara diplomalarını da verdi.

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCUS10fdomKzRNgFg3wqtEMg?view_as=subscriber

23 Ağustos 2019 (Haber Merkezi) 1105

Yorumlar (0)

Yorum Yaz