Gazi şehir 100. yılı için kenetlendi

Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamında Kent Konseyi ile bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yapıldı.

Gazi şehir 100. yılı için kenetlendi

 

Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamında Kent Konseyi ile bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yapıldı. Vali Davut Gül, toplantıda yaptığı konuşmada tüm Gazianteplileri 100. yılı sahiplenmeye davet etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Konferans Salonu’nda 100’üncü yıl etkinliklerini içeren yol haritasının belirlendiği toplantıda 100. Yılın direnişten, işgale, kurtuluşa kadar tüm Gaziantep’inolduğuna değinen Gül, “ Sizler bunu sahiplenirseniz, bunu yaşar ve yaşatırsanız amacımıza ulaşmış 6317 şehidimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimize borcumuzu ödemiş oluruz. Önce kendimiz bu şanlı tarihi öğreneceğiz ve tüm Gaziantep’e öğreteceğiz. Yeni nesil bu memleketin nasıl kazanıldığını bu memlekette direnişin nasıl olduğunu tekrardan hatırlaması gerekiyor. Kendi öğrendiğimizi hem Türkiye’ye hem de bazı olayları dünyaya anlatacağız ”dedi.

Gaziantep’in 100. yılı ile ilgili her türlü görüş ve öneriye açık olduklarını aktaran Gül, gerek fikren gerek fiilen işin içerisinde bulunmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

100. yılın önemini vurgulayan Gül, “İki tane 100. yıldan bahsediyoruz. Hem 2020 hem 2021 önemli. Direnişin, işgalin, kurtuluşun yaşandığı o 24 aylık süreci birebir yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Şehitkâmil, Şahinbey gibi temel taşları ve olayları hep birlikte anmamız lazım. Bazen kurtuluş olacak kutlayacağız. Bazen hüzün olacak üzüleceğiz. Direnişten, kurtuluşa, yükselişe kadar her anı birlikte yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

Teknofest 100. yılı taçlandıracak

Teknofest’in Gaziantep’in 100. yılını taçlandıracağının altını çizen Gül, “Bizim atalarımız bıçakla, sopayla direniş yaparken şimdi dünyanın en ileri teknolojisine sahip ihalarımız, sihalarımız gibi savunma sanayinin gelişmiş teknolojileri bu şehre gelmiş olacak. Bir anlamda 100 yıldan nereden nereye geldiğimizi de görmüş olacağız.  Bunu çeşitli festival, fuar ve anma törenleri ile gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

22 Aralık’ta yapılacak Gazi Yarı Maraton koşusunu da hatırlatan Gül, “Biz iddialı bir şehiriz ve iddialı bir etkinlik yapmak istiyoruz.  Gazi koşusunu en az 100 bin kişiyle başlatmamız gerekiyor. Yediden yetmişe hepimiz çocuklarımızla birlikte ailece yürümemiz lazım. Bizim 100 bin kişiyle Gaziantep’in 100. Yılını başlatmamız gerekiyor” diyerek çağrıda bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Biz birlikte yaşam kültürünü benimsemiş, farklı kültürleri içimizde özümsedik. Elbette her şehir çok kıymetlidir. Ancak Antep’in kurtuluş mücadelesi tarihimizde çok büyük bir yer kaplıyor. Dünya’ya yeniden gelsem bu topraklarda doğmaktan şeref duyarım. Çok şanlı ve şerefli bir tarihimiz var. Bir tarafta açlık bir tarafta onur ve gurur var. Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerine alındı” dedi.

Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazi Kültür AŞ’nin öneri ve çalışmalarının slayt eşliğinde anlatıldığı toplantı görüş alışverişi ile sona erdi.

Editör: Turgut Bozgeyik

19 Aralık 2019 (Haber Merkezi) 1297

Yorumlar (0)

Yorum Yaz