Gaziantep en çok katma değer üreten 10 ilden biri

Oluşan krizler, iş gücünün azalması gibi bir çok etkene rağmen Gaziantep üretmeye devam eden şehirler arasında yer aldı.

Gaziantep en çok katma değer üreten 10 ilden biri

 

Pandeminin meydana getirdiği ekonomik etkilere rağmen Gaziantep’te katma değer üretiminin devam ettiğini ifade eden Dış Patent Kurucu Ortağı İhsan Karaca, geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre patent sayılarında şehrin yüzde 73, marka başvurularında ise yüzde 22 artış gösterdiğini belirtti. Dış Patent Kurucu Ortağı Tolga Çaylak ise coğrafi işaretlerde Gaziantep ilinin lider olduğunu söyleyerek,coğrafi işaretin önemine değindi.

Dış Patent Kurucu Ortağı İhsan Karaca “Dünya çapında etkileri devam eden pandemi sürecinde aksayan üretim, oluşan krizler, iş gücünün azalması gibi bir çok etkene rağmen Gaziantep üretmeye devam eden şehirler arasında yer aldı. 2019 yılında sekteye uğramasına rağmen 2020 yılında çalışmalara süratle devam edilen şehirde fikri mülkiyet konularında yaşanan artışlar, ülke ekonomisinin gelişiminde de umut vadediyor” dedi

İhsan Karaca, “En büyük on sanayi şehrimizden biri olan Gaziantep, patent başvurularında da ilk 10 içerisinde yer alıyor. Pandemi nedeniyle üretimin durma noktasına geldiği 2019 yılına göre yüzde 73 artış göstererek toplam 154 patent başvurusu yapılan Gaziantep,  2020 yılı içerisindeülkemizde yapılan toplam 8200 başvuru içerisinde de yüzde 1,87 paya sahip” diye konuştu.

2020 yılında marka başvuruları yüzde 22 arttı

Marka başvurularına da değinen Karaca, 2019 yılında 3619 başvuru yapıldığını söyleyerek, 2020 yılında yüzde 22 artışla 4418 marka başvuru yapıldığını ifade etti. Bu rakamın Türkiye genelinin yüzde 2,83’ünü ifade ettiğini belirten Karaca,Türkiye’de 2020 yılında toplam 155 bin 913 başvuru yapıldığını söyledi.

En çok coğrafi işarete sahip şehir Gaziantep

Gaziantep şehrinin kültürel olarak çok önemli ve tarihi bir şehir olduğunu belirten Dış Patent Kurucu Ortağı Tolga Çaylak ise, bir ürüne dair tek bir üreticiyi değil, ülke içerisinde o ürünü üreten herkesin hakkını koruyan Coğrafi İşaretin önemine değinerek “Coğrafi işaret, dünyada çok güçlü bir gelir kaynağı oluşturmakta. Bunun yanı sıra coğrafi işaretli ürünler aynı zamanda tüketicide güven unsurunu da oluşturmakta.Çünkü o ürünün ayırt edici özelliği ön plana çıkartılmış oluyor. Bu kapsamda Gaziantep ülkemizde birinci sırada yer alıyor. Toplamda 108 adet coğrafi işaret başvurusu yapılan şehirde, 70 adet tescilli coğrafi işareti olan ürün bulunmakta. Toplam 40 tescil ile Konya ikinci, Şanlıurfa ise 34 tescil ile üçüncü sırada yer alıyor” dedi.

25 Kasım 2021 (Haber Merkezi) 900

Yorumlar (0)

Yorum Yaz