Gaziantep Valiliği'nden toplu mezar açıklaması

Gaziantep Valiliği'nden, sosyal medyada yayınlanan toplu mezar videosuyla ilgili açıklama yaptı.

Gaziantep Valiliği'nden toplu mezar açıklaması

Gaziantep Valiliği'nden, sosyal medyada yayınlanan toplu mezar videosuyla ilgili açıklama yaptı.

 

 

Sosyal medyada Saime Dilsizoğlu isimli bir vatandaşın yayınladığı videoda, kazılan mezarların koronavirüs vakalarından hayatını kaybedenler için hazırlandığını iddia etmişti.

Sosyal medyada gündem olan videonun ardından Gaziantep Valiliği bir açıklama yaptı. Açıklamada, mezarların Yeşilkent Mezarlığında daha önceden Belediye tarafından hazırlandığı ve koronavirüs tedbirleri kapsamında defin işleminin o şekilde gerçekleştiği belirtildi.

İşte o açıklama:

"Annesi vefaat eden Saime Dilsizoğlu isimli bir vatandaş, Yeşilkent Mezarlığında daha önceden Belediye tarafından hazırlanan sıra mezarları cep telefonu ile çekerek, bu mezarların koronavirüs vakalarından hayatını kaybedenler için hazırlandığı, vatandaşların kandırıldığı, ölüm vakalarının koronavirüs nedeni ile çok olduğu şeklinde şahsi yorumlarla sosyal medya hesabından yayınlamıştır.

Videoda yer verilen yorumlar gerçeği yansıtmamakta olup, Koronavirüs Salgını nedeniyle toplumsal hassasiyetlerin yüksel olduğu bir dönemde vatandaşlarımız arasında yanlış bir algı oluşmaması açısından konuyla ilgili açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Saime Dilsizoğlu isimli şahsın Annesi olan 1932 doğumlu Emine Dilsizoğlu, rahatsızlanarak 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne 27 Mart tarihinde getirilmiş, kendisi, acil müdahale esnasında kardiyopulmoner arreste girip yapılan tüm canlandırma işlemine rağmen 18.45’te vefat etmiştir. Söz konusu vatandaşımızdan muayene ve tetkikler esnasında tedbir amaçlı COVİD 19 enfeksiyonuna yönelik numune alınmış ve yapılan test henüz sonuçlanmadan vefat olayı gerçekleşmiştir.

Emine Dilsizoğlu, şüpheli vaka olarak değerlendirilirken ölüm gerçekleştiği için ölüm raporuna DOĞAL ÖLÜM yazılmasına rağmen tedbiren koronavirüs hastası gibi işlem yapılmış ve defin işlemi de alınan tedbirler eşliğinde gerçekleşmiştir.

Emine Dilsizoğlu’nun kızı olan Saime Dilsizoğlu ise bu defin işleminin gerçekleştiği sırada bu videoyu çekerek yayınlamıştır.

İki milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimizde günlük 15 civarında vatandaşımız değişik sebeplerden vefat etmekte olup, görüntülerde yer alan kazılmış mezarlar koronavirüs vakaları için değil normal vefat eden ve aile mezarı olmayan vatandaşların toprağa verildiği sıra mezarlığının görüntüsüdür.

Günlük defin işlemi yapılırken olumsuzluklarla karşılaşmamak için önceden mezarlar kazılarak hazır hale getirilmektedir. Bununla birlikte vefat etmeden önce kendisine Koronavirüs testi yapılan Emine Dilsizoğlu isimli vatandaşımızın testi de negatif çıkmıştır. Yani Emine Dilsizoğlu Koronavirüs hastası değildir."

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden de videoyla ilgili açıklama geldi. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

"Sosyal medyada dolaşıma giren bir görüntünün #koronavirüs kayıpları için toplu mezar olduğu iddia edilmektedir.‬

‪Videoda, normal şartlarda her gün ortalama 30 cenazenin defnedildiği Gaziantep’te bir yıllık mezar yeri hazırlığı,yıllık rutin ve yasal bir çalışma yer almaktadır.

 

 

 

 

GAZİKENT27 YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN TAKİP EDİN

https://www.youtube.com/channel/UCUS10fdomKzRNgFg3wqtEMg?view_as=subscriber

29 Mart 2020 (Haber Merkezi) 8128

Yorumlar (0)

Yorum Yaz