Gaziantep'te kar yağışı bekleniyor!

Gaziantep'te yarın sabah saatlerinde başlayacak ve etkili olması beklenen kar yağışı için hazırlıklar tamamladı. 

Gaziantep'te kar yağışı bekleniyor!

Gaziantep'te yarın sabah saatlerinde başlayacak ve etkili olması beklenen kar yağışı için hazırlıklar tamamladı. 

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR KARLA MÜCADELE İÇİN HAZIR!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre şehirde yarın sabah saatlerinde başlayarak çarşamba günü de etkili olması beklenen kar yağışı için hazırlıklarını tamamladı. 

Kentte beklenen kar yağışı ve buzlanması için çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele ekiplerini oluşturarak iş paylaşımını yaptı. Kar yağışının ulaşımda ve günlük hayatta oluşturacağı olumsuz etkileri en aza indirmek için 25 tuzlama robotu, 15 greyder, 30 bekoloder, 12 loder, 20 kamyonet karla mücadele çalışmalarında kullanılacak. 6 bin ton tuzu da depolarda hazır bekleten Büyükşehir ayrıca karla mücadele için 430 personelini de görevlendirdi.

Kentin muhtelif bölgelerinde 24 saat hizmet verecek karla mücadele ekipleri, ana cadde ve yolların yanı sıra kaza riski taşıyan eğilimli bölgelerde, merkeze uzak kırsal mahallelerde de yolları kardan temizleyecek ve yoğun olarak tuzlama çalışması yürütecek.

GBB karla mücadele ekipleri, meteorolojinin hava tahminlerine yarın sabah saatlerinde hafif şekilde başlayıp öğleden sonra şiddetlenerek çarşamba günü akşama kadar sürmesi beklenen kar yağışı ve ardından oluşabilecek buzlanmaya karşı tedbirlerini alarak, günlük yaşam standartlarının aksamadan devam edebilmesi için aralıksız görev başında olacak.

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ KARA HAZIR

Soğuk hava ve olası kar yağış ihtimaline karşı Şahinbey Belediyesi, kar ve buzlanmaya karşı tüm tedbirlerini aldı.

Şahinbey Belediyesi, etkili olabilecek kar yağışı ve buzlanmalara karşı kış hazırlıklarını tamamladı. Çalışmaların 137 kişilik ekip ve 69 araçla 24 saat esasına göre gerçekleştirileceğini belirten Başkan Mehmet Tahmazoğlu, gerekli planlamaları yaptıklarını kaydetti.

HAZIR HALDE BEKLİYORUZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, vatandaşların herhangi bir olumsuzluğa maruz kalmaması için 13 bıçaklı kar küreme, 30 damperli kamyon, 1 solisyon, 6 greyder, 7 loder, 3 beko loder, 1 mini beko loder, 8 kontrol aracı,  137 personel ve stokta bulunan 600 ton tuz ile tüm ana arterlerde kar ve buzlanmaya karşı anında müdahale edebileceklerini ifade etti.

Tuzlama, yol açma ve temizleme araçları ile anında müdahale edebilecek kapasiteye sahip olduklarını kaydeden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, şehir içi trafiğin sorunsuz bir şekilde akışını sürdürmek için tedbirler aldıklarını ifade ederek, "Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden aldığımız raporları titizlikle takip ediyoruz. Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz gerçekleşecek kar yağışına karşı hazırlıklı olarak bekliyor." diye konuştu.

KARLA MÜCADELE EKİBİ 24 SAAT ESASINA GÖRE GÖREV YAPACAK

Meydana gelebilecek olası yoğun kar yağışı ve buzlanmalara karşı Şahinbey Belediyesi karla mücadele ekiplerinin 24 saat esasına göre çalışacağını belirten Başkan Mehmet Tahmazoğlu, “Ekiplerimiz bu süreçte hazır halde ve tam donanımlı olarak bekletilecek. Caddelerde ve rampalarda meydana gelebilecek buzlanma olaylarına karşı ekiplerimiz sık aralıklarla gerekli kontrolleri yapacaklar ve tüm caddelerde trafik akışının sağlanması için çalışılacaklar” ifadelerini kullandı.

ŞEHİTKAMİL'DE 600 PERSONEL, 100 ARAÇ İLE MÜDAHALE EDİLECEK

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, kar yağışı uyarısı sonrası ilçe genelinde herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için gerekli hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. Başkan Fadıloğlu, “Vatandaşlarımızdan isteğimiz, zorunlu olmadıkça trafiğe kendi araçlarıyla çıkmamalarıdır. Eğer mutlaka çıkmaları gerekiyorsa da öncelikli olarak toplu taşıma araçlarını kullanmalarını rica ediyorum” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kar yağışı uyarısını dikkate alarak gerekli tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, toplam 600 personel ve 100 araçla olası bir olumsuzluğun yaşanmaması adına çalışma yürüteceklerini kaydetti.

ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE TÜM HAZIRLIKLARIMIZI YAPTIK

İlçe genelinde herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması adına yoğun mesai yapacaklarını dile getiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şu açıklamada bulundu:

“Büyüklerimizin dediği gibi, kar yılı var yılıdır. Son dönemde küresel ısınmayla birlikte yağmurdan ve kardan biraz yoksun kaldık. Yağış, büyük bir nimettir. Ancak yağışların, özellikle de kar yağışının külfete dönüşmemesi adına biz çalışmalarımızı yaptık. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre Gaziantep ve çevresinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte tüm hazırlıklarımızı yaptık. Her zaman olduğu gibi herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için yine milletimizin hizmetinde olacağız. Yaklaşık 600 personelimiz ve 100 araçla birlikte çalışma yürüteceğiz. Kar ile mücadele noktasında ihtiyacımız olan tuz ve solüsyonlarımız hazır. Bu konuda arkadaşlarımız, teknik donanımlarıyla birlikte sahada olacaklar. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, zorunlu olmadıkça trafiğe kendi araçlarıyla çıkmamalarıdır. Eğer mutlaka çıkmaları gerekiyorsa da öncelikli olarak toplu taşıma araçlarını kullanmalarını rica ediyorum. Bu konuda vatandaşlarımızın göstereceği hassasiyetle inşallah sorunsuz bir şekilde bu süreci gidermiş olacağız. Su kaynaklarımızın artması, bitki örtüsünün korunması noktasında, tahılların bereketlenmesi adına kar ve yağmura ihtiyacımız var. Ama diğer taraftan da şehir merkezinde yaşanacak olası sıkıntıları gidermek adına da bizler milletimizin hizmetinde ekip arkadaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz.”

17 Ocak 2022 (Haber Merkezi) 1105

Yorumlar (0)

Yorum Yaz