Gaziantep'te yüzlerce Suriyeli eylem yaptı...

Gaziantep'te bir araya gelen yüzlerce Suriyeli eylem yaptı.

Gaziantep'te yüzlerce Suriyeli eylem yaptı...

Gaziantep'te bir araya gelen yüzlerce Suriyeli eylem yaptı.

 

 

Suriye’deki çeşitli gruplar adına eylem yaptığı öğrenilen grupların sosyal medya üzerinden organize oldukları ve günler öncesinden eyleme hazırlandıkları ortaya çıktı.

Şehir merkezinde çekilen görüntülerde tekbirler eşliğinde Arapça yazılı bezler ve ÖSO bayrakları açıldığı görüldü.

Sokaktaki vatandaşın maske takmaması konusunda sıkı denetimler sürerken, sosyal mesafeye dikkat edilmesine rağmen birçok eyleme müsaade edilmiyor. İktidar karşıtı görülen tüm protesto ve etkinliklere hızlı bir şekilde müdahale edilirken, Gaziantep'in orta yerinde yapılan eyleme müdahale edilmemesi dikkat çekti.

ÖSO adına yapılan eylemlerin sadece Gaziantep ile sınırlı olmadığı ortaya çıktı. İstanbul, Konya ve İzmir’de de Suriyeliler sokaklara çıkıp eylemler yaptı.

CHP'DEN SERT TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Suriyelilerin organize olarak yaptıkları eylemlerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Sucu, tepkisini şöyle dile getirdi:

"Organize edilmiş bir hareket olarak görünen Suriyelilerin yaptığı eylem, öncelikle korona hiçe sayılarak yapılmıştır.

Suriye’de eş zamanlı yapıldığı dikkatten kaçmamıştır, özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması öncesi yapılan bu eylem hareketi, gerçekten düşündürücü olmuştur.

Yapılan bu eylemi şiddetle kabullenmediğimiz in bilinmesini, devletimizin bu konuda tedbirler alacağını bekliyor, bu tip girişimlerin karşısında olacağımızın bilinmesini isterim…

Resmi bayramlar bile ertelenirken Suriyelilerin bu eylemleri her türlü sakıncalara rağmen yapmaları düşündürücü olmuştur. Bu kararlılığın önüne geçilmesi için Cumhuriyet Halk Partisi olarak istenecek her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini isterim."

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valiliği'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şöyle denildi:
"İlimiz Şahinbey ilçesi Maarif Meydanı’nda saat:12.45’te Suriye uyruklu yaklaşık 40 kişilik bir grubun toplandığı bilgisi alınmış ve emniyet ekiplerimiz olay yerine intikal etmiştir.

Bahse konu grup, Fransa'da İslam karşıtı açıklamalar yapılması ve Peygamberimiz Hz Muhammed’e (s.a.v) yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulması ve karikatürler yayınlanmasını protesto amaçlı toplanmıştır. Emniyet ekiplerimiz olay yerine ulaştığında şahıslar herhangi bir açıklama yapmadan dağılmışlardır.

Öte yandan konuyla ilgili Pandemi tedbirleri yönünden sosyal mesafeyi ihlal edenlerin tespit çalışması devam etmektedir. "

Editör: Turgut Bozgeyik

 

 

25 Ekim 2020 (Haber Merkezi) 2428

Yorumlar (0)

Yorum Yaz