HKÜ'de Dünya Göç ve Mülteci Kongresi

Dünya Göç ve Mülteci Kongresi birçok ülkeden gelen 260 konuşmacının katılımıyla gerçekleşti.

HKÜ'de Dünya Göç ve Mülteci Kongresi

 

Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN), Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve birçok  kurumun işbirliğiyle düzenlenen; "The Global Refugee and Migration Congress" (Dünya Göç ve Mülteci Kongresi,) birçok ülkeden gelen 260 konuşmacının katılımıyla gerçekleşti. Kongrede, mültecilerin kültürel ve toplumsal sorunları konuşuldu.

HKÜ REKTÖR V. EDİBE SÖZEN KONGREYİ TAKİP ETTİ

Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenen kongreye Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden konuşmacılar katıldı. Göçmen ve mültecilerin; sağlık, hukuk, toplumsal ve kültürel sorunlarının incelendiği programa, akademisyenler ve araştırmacıların yanı sıra öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Dünya Göç ve Mülteci Kongresine; Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör V. Edibe Sözen’de katılarak programı takip etti.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ, GÖÇ POLİTİKALARINA HİÇBİR ZAMAN ETNİK PENCEREDEN BAKMADI BAKMIYOR”

Göçmenlerin Türkiye’de hiçbir zaman yalnız bırakılmadığını söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül :”Türkiye Cumhuriyeti göç politikalarına hiçbir zaman etnik pencereden bakmadı, bakmıyor. Akademik dünyadan gelen bilim insanlarından beklentimiz meseleleri doğru tespit edebilmeniz. Sizlerin tarihe düştükleri notlarınızın diğer kişilerden farklı olması lazım” ifadelerini kullandı.

“AKADEMİSYENLERİN DÜŞECEĞİ NOTLAR DÜNYAYA YENİ BİR YÖN VERECEK”

GAÜN ev sahipliğinde düzenlenen kongreye birçok kurum ve kuruluş ortak ve sponsor oldu.  Gerçekleştirilen kongrede konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür :”Akademisyenlerin tarafsız bakış açılarıyla, yerinde görecekleri durumu değerlendirmeleri istedik. Bu yüzden bu konuyla ilgilenen ve araştırma yapan akademisyenleri Gaziantep’te buluşturduk. Kongrede konuşacak akademisyenler tarihe not düşecekler. Belki de bu düşecekleri not dünyaya yeni bir yön verecektir. Biz bunu çok önemsiyoruz. Gaziantep’te fikirlerinizi paylaşmanız akademi açısından önemlidir. Sizlerin buraya gelmesinden onur duyuyorum” dedi.

Göçmenlerin sorunlarının ve kültürel farklılıkların inceleneceği kongre, dört gün sürecek. Kongrede araştırmacılar ve akademisyenler yapılacak panellerde konuşacak.

Editör: Turgut Bozgeyik

16 Ekim 2019 (Haber Merkezi) 1023

Yorumlar (0)

Yorum Yaz