İnterpol tarafından aranan plakalar ele geçirildi

Gaziantep ve Hatay'da eş zamanlı yapılan oto hırsızlığı operasyonlarında, 4 kişi gözaltına alındı.

İnterpol tarafından aranan plakalar ele geçirildi

Gaziantep ve Hatay'da eş zamanlı yapılan oto hırsızlığı operasyonlarında, 4 kişi gözaltına alındı.

Gaziantep İI Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Oto Çalmak, Çalıntı Aracın Üretim Numaralarını Özel Yöntemlerle Değiştirerek Change (Sahtecilik) yapmak, Çalıntı ve Change Aracı Satarak Haksız Kazanç Sağlamak, Dolandırıcılık, Suç Eşyalarını Kabul etmek ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak suçları ile alakalı olarak Gaziantep, Hatay, İskenderun ve Kırıkhan ilçelerinde eş zamanlı operasyonlar yapıldı.

Gaziantep il merkezinde A. G. ve M. Y. K. isimli şüpheli şahıslar, Hatay'da ise C. Ö. ve Ü. S. isimli şüpheli şahıslar yakalanarak gözaltına alındı.  Yapılan çalışmalar sonucu suç örgütünden elde edilen, 26 adet aracın yapılan kriminal incelemelerinde, 21 adet aracın çalıntı ve change olduğu tespit edildi.

Yapılan operasyonlar kapsamında, şüphelilere ait ev, işyerleri ve depolarında yapılan aramalarda; çalıntı araçlara ait 7 adet araç beyni, 2 adet araç gösterge paneli, çok sayıda hava yastıkları, araç çalmakta kullanılan kontak anahtarları, anahtar yuvası, kapı kilitleri, çalıntı araçların change yapılması için kullanılan 6 adet araç şasi etiketi, 44 adet change işleminde kullanıma hazır kesilmiş araç şasileri, çeşitli yollarla parçalanmak suretiyle yok edilmiş çalıntı araçlara ait araç 127 adet tescil plakası, 132 adet suça konu çeşitli araçlara ait parçalanarak yok edildiği tespit edilen araç ruhsat belgeleri, 2 adet change edilmek üzere Gürcistan ülkesinden 2016 yılında ülkemize giriş yapmış ve henüz ülkemizden çıkış yapmamış İnterpol Dairesi Başkanlığınca da aranan ve change araçlara uyarlanarak kimlikleri değiştirilen araç plakaları ele geçirildi.

Ayrıca, Gaziantep'ten 16, İstanbul'dan 13, Mersin'den 1, Hatay'dan 1, farklı illerden ele geçirilen ve henüz kimlikleri tespit edilememiş el konulmuş vaziyette 8 adet olmak üzere toplamda 39 adet çalıntı ve change araçlar, çok sayıda açık imzalı senetler, araç satış sözleşmeleri, vekâletnameler, dijital materyaller, çok sayıda çalıntı araçlara ait muhtelif araç parçaları ve ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Yapılan operasyonlar kapsamında, toplamda 39 adet çalıntı ve change edilmiş araçlar ele geçirilmiş, ayrıca parçalanarak yok edilen araçlara ait plakalar, kesilmiş şasiler ve araç ruhsatları ile birlikte toplamda 266 adet çeşitli araçlara ait olaylar aydınlatıldı.

Olaylara karıştıkları tespit edilen 4 şüpheli şahıs haklarında yapılan yasal işlemler sonrası adli makamlara sevk edildi.

Editör: Turgut Bozgeyik

8 Şubat 2019 (Haber Merkezi) 1190

Yorumlar (0)

Yorum Yaz