İzinli işçiler ne olacak?

Esnek çalışma modeline geçen ya da izinli olan özel sektör çalışanlarının önemli bölümünün sokaklarda olması salgının yayılımı açısından risk oluşturuyor.

İzinli işçiler ne olacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle gerek kamu kurum ve kuruluşlarında, gerekse de özel sektörde esnek çalışma sistemine geçildi. Esnek çalışma modeline geçen ya da izinli olan özel sektör çalışanlarının önemli bölümünün sokaklarda olması salgının yayılımı açısından risk oluşturuyor. 

Gaziantep Valisi Davut Gül, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, esnek çalışma kapsamında evde çalışmaya başlayan kamu personelinin mesai saatleri içerisinde evde bulunmasının zorunlu olduğunu, buna uymayanlara 3.150 TL idari para cezası ve disiplin işlemi uygulanacağını belirtti.

Vali Gül’ün bu açıklaması, esnek çalışma sistemi ya da ücretli izinli olarak çalışmayan özel sektör çalışanlarının durumunu gündeme getirdi. Gaziantep’te sadece Organize Sanayi Bölgesinde 170 bin civarı çalışan bulunuyor. Fabrikaların çoğunluğu esnek çalışma modeline geçerken, bir çok fabrika da işçilerini ücretli izne gönderdi. Dolayısıyla on binlerce kişi iş erine gitmiyor. İşyerine gitmeyen bu on binlerce kişinin sokaklarda değil evinde olması gerekiyor.

Çalışmayan işçilerin de tıpkı memurlar gibi evinde kalması salgının yayılmasını önlemesi açısından büyük önem taşıyor. Bu konuda da bir düzenlemenin yapılması, sınırlandırmaların getirilmesinin faydalı olacağı ifade ediliyor.

7 Nisan 2020 (Haber Merkezi) 1010

Yorumlar (0)

Yorum Yaz