Kalın’dan Brunson açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ulusal güvenlik Danışmanı John Bolton´un açıklamalarına cevap verdi.

Kalın’dan Brunson açıklaması
 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ulusal güvenlik Danışmanı John Bolton´un açıklamalarına cevap verdi. Reuters´a açıklamalarda bulunan kalın, Rahip Brunson davası ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini belirterek, "ABD´nin devam eden bir yargı süreci hakkında keyfi yorum ve taleplerde bulunması dikkate değer bir durumdur. Karar mercii yargıdır ve ABD dahil herkes Türk yargısının vereceği karara saygı duymak zorundadır. Şu ana kadar olduğu gibi bu kural bundan sonra da geçerlidir" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, John Bolton´ın Türkiye´deki ekonomik durum ve Katar´ın yatırım kararıyla ilgili açıklamalarının vahim bir durumu işaret ettiğine dikkati çekerek, “Zira bu ifadeler, Trump yönetiminin bir NATO müttefikini ekonomik savaşın hedefi haline getirdiğinin itirafıdır” diye konuştu.

Kalın’ın Reuters´a yaptığı açıklamalarının satır başlıkları şöyle:

‘RAHİP BRUNSON DAVASI HUKUKİ BİR DAVADIR’

“Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Rahip Brunson davası da hukuki bir davadır. Şahıs hakkında devam eden bir yargı süreci vardır. ABD´nin yargı sürecini yok sayarak bir takım taleplerde bulunması elbette kabul edilemez. ABD kendi ülkesinde yapamadığını bir başka ülkeden talep edemez.

‘ABD DAHİL HERKES TÜRK YARGISININ VERECEĞİ KARARA SAYGI DUYMAK ZORUNDA’

Her fırsatta yargı bağımsızlığı konusunda Türkiye´ye ve başka ülkelere tavsiyelerde bulunan, hatta onları töhmet altında bulunduran ABD´nin devam eden bir yargı süreci hakkında keyfi yorum ve taleplerde bulunması dikkate değer bir durumdur.

Bir kişinin rahip yahut din adamı olması, tek başına suçsuz ve masum olması için yeterli bir karine değildir. Karar merci yargıdır ve ABD dahil herkes Türk yargısının vereceği karara saygı duymak zorundadır. Şu ana kadar olduğu gibi bu kural bundan sonra da geçerlidir.

23 Ağustos 2018 (Haber Merkezi) 1790

Yorumlar (0)

Yorum Yaz