Kalkan: Bu aslında gerçek işsizlik oranı değil!

CHP Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, CİMER’e Gaziantep’te 2018 yılında işsizlik maaşından kaç kişinin yararlandığını sordu.

Kalkan: Bu aslında gerçek işsizlik oranı değil!

CHP Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, CİMER’e Gaziantep’te 2018 yılında işsizlik maaşından kaç kişinin yararlandığını sordu.

GAZİANTEP'TE 11 BİN KİŞİ İŞSİZLİK MAAŞI ALIYOR

Kalkan, Gaziantep'te işten çıkarılan işçi sayına rağmen, işsizlik maaşından yararlanan kişi sayısının oldukça az olduğunu söyledi. Kalkan, “DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Temsilcisi Nihat Bencan’ın geçtiğimiz günlerde Organize Sanayi Bölgesinde 50 bin kişinin işten çıkarıldığını söyledi. Ancak İşçi Bulma Kurumu verilerine göre  işsizlik maaşından yararlanan kişi sayısı 11 bin civarında. Bu rakam işsiz oranına bakıldığında oldukça az” dedi.

İŞSİZ VATANDAŞ SAYISI ÇOK DAHA YUKARILARDA

DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Temsilcisi Nihat Bencan’ın geçtiğimiz günlerde Organize Sanayi Bölgesinde 50 bin kişinin işten çıkarıldığını söylediğini hatırlatan Kalkan, “İşsiz kalanların ya da ücretsiz izne gönderilenlerin sayısının 50 bini bulduğu bir kentte sadece 11 bin kişinin işsizlik maaşı alabilmesi düşündürücü. 11 Bin rakamı firmaların işten çıkarıp işsizlik maaşı almaya hak kazananların sayısı. Bu aslında gerçek işsizlik oranı değil. Bu 11 Bin kişiye firmaların işten çıkarıp işsizlik maaşı almaya hak kazanmayanlar ve çalıştığı iş yerinden kendi isteği ile ayrılanlar dahil değil. Onları da dahil ettiğimiz zaman işsiz vatandaş sayımız çok daha yukarılara çıkacaktır” diye konuştu.

ÇALIŞANLARIN LEHİNE İYİLEŞTİRİLMELİ

Herkesin işsizlik maaşından yararlanamadığını, işsizlik maaşından yararlanmak için 600 gün sigortalılığın yanında son 120 gün kesintisiz çalışma şartı olduğunu belirten Kalkan, “Son 120 gün içinde bir gün dahi rapor alsanız işsizlik maaşından yararlanamıyorsunuz. Bu nasıl bir sistem. Az  ya da çok herkesin işsizlik maaşından yararlanma hakkı olmalı. İşsizlik maaşı alma kriterlerinin çalışanlar lehine iyileştirilmesi gerek" şeklinde konuştu. 

10 Ocak 2019 (Haber Merkezi) 1104

Yorumlar (0)

Yorum Yaz