Kaplan: Fiyatlar düşük, üretici mağdur

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Antep fıstığı fiyatını belirleyecek yetkili bir kuruma acilen ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kaplan: Fiyatlar düşük, üretici mağdur

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, hasadına yeni başlanılan Antep fıstığı rekoltesinin, aylar öncesinden açıklanan rekolte beklentisinden oldukça uzak olduğunu belirtirken, bu durumun fiyatlara yansımasının olumsuz yönde olacağını ve fıstık üreticisinin bu mağduriyetinin sonlandırılması için Antep fıstığı fiyatını belirleyecek yetkili bir kuruma acilen ihtiyaç olduğunu vurguladı.

AÇIKLAMALAR FİYAT BELİRLER NİTELİKTE VE GERÇEKTEN OLDUKÇA UZAK

Gaziantep genelinde yetiştirilen tarım ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan Antep fıstığının, bu sezon var yılı olduğu bilinmektedir. Türkiye genelinde Antep fıstığı rekoltesibeklentisinin birkaç kurum tarafından aylar öncesinden 388 bin ton civarı olduğu açıklanmıştır. Ancak sahada çalışanlar, hasadına yeni başlanılan Antep fıstığı rekoltesinin bu beklentiyi karşılamasının mümkün olmadığını ve rekoltenin 200 bin ton civarında olabileceğini gözlemlediklerini söyleyen CHP’li Kaplan, ‘’rekolte beklentisi fiyat belirler nitelikte ve gerçekten oldukça uzaktır’’ dedi.

AÇIKLAMALARIN SPEKÜLATİF OLDUĞU YÖNÜNDE GÜÇLÜ BİR İNANIŞ VAR

CHP’li Kaplan, ‘’Bilindiği gibi Antep fıstığının fiyatını belirleyen herhangi yetkili bir kurum bulunmamaktadır. Önceki sezonlarda olduğu gibi bu sezonda zararına satış yapmak durumunda kalmak konusunda tedirgin olan fıstık üreticileri arasında bu açıklamaların spekülatif olduğu yönünde güçlü bir inanış var’’ dedi.

Yapılan açıklamaların fıstık fiyatlarının düşürülmesi için bilinçli olarak yapıldığını savunan fıstık üreticisi yine ‘’biz üretiyoruz, stokçu kazanacak’’ şeklinde şikayet ediyor diyen CHP’li Kaplan  ‘’fıstık için taban fiyat belirlenmeli bu mağduriyet bir an önce sonlandırılmalıdır’’ dedi.

‘’Antep fıstığının gerçek değerinin verilmesi, sürdürülebilir üretim için büyük öneme sahipken, fıstık fiyatlarını belirleyecek bir yetkili bir kurumun varlığına acilen ihtiyaç var’’ diye sözlerine ekledi.

GÜNEYDOĞU BİRLİK YENİDEN AÇILMALI

CHP’li Kaplan, fıstık üreticilerinin mevcut fiyat istikrarsızlığını stokçulara bağladığını ve bu sorunun kooperatifleşme ile çözüleceğini sözlerine ekledi. Güneydoğu Birlik ’inAKP döneminde kapatıldığını vurgulayan Kaplan, ‘’Güneydoğu Birlik yeniden açılmalı, fıstık üreticisi de tüketicisi de korunmalıdır. Aksi halde çiftçi daha fazla mağdur edilirse Gaziantep’in en önemli tarım ürünü olan Antep fıstığı üretimi durma noktasına gelir’’ dedi.

FISTIK BAHÇELERİNDE GÜVENLİK ARTTIRILMALI

Hasadın yaklaşması ile başlayan fıstık bahçelerindeki hırsızlık olayları da üreticisini mağdur eden bir başka konudur’’ diyen CHP’li Kaplan, güvenliğin arttırılmasını ve yetkililerin bu konuda etkili önlemler alarak çiftçiye destek olunması gerektiğini vurguladı.

Editör: Turgut Bozgeyik

 

 

10 Ağustos 2020 (Haber Merkezi) 1569

Yorumlar (0)

Yorum Yaz