Kılıçdaroğlu'ndan 6 milyarlık yolsuzluk paylaşımı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. 

Kılıçdaroğlu'ndan 6 milyarlık yolsuzluk paylaşımı...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kısa sürece bürokratlara yaptığı seslenişi hatırlatarak, "Şahıs ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile hazineden 6 milyar TL'nin nasıl iç edildiğini... Hadi buyurun!" dedi.  

 

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu akşam saat 22.00'de halka önemli bir konu hakkında bilgi vereceğini duyurmuştu. 

Kılıçdaroğlu Twitter'da yaptığı açıklamada, yolsuzluklar, israflarla ilgili belge yağdığını söyleyerek, "Bugün sizi bu belgelerden bir tanesine şahit olmanız için davet ettim" diye konuştu.

"Bazıları saraydaki şahıs tarafından imzalanmış" diyen ana muhalefet lideri "Beytülmal'e el uzatan b belgelerin arkasında kim var hepimiz görüyoruz" diye kaydetti. 

3 Nisan 2018 tarihli açık ihaleye dair belgeyi açıklayan Kılıçdaroğlu, "2018 yılında 3,2 milyar TL'ye yapılan ihale iptal edildi ve 2020 yılında aynı ihale 9,4 milyar TL'ye beşli çeteden birine verildi. Tek imza ile 6 milyar TL çeteye peşkeş çekildi" dedi. 

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: 

"Saray'daki şahıs neye imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imzayla 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazinenin kasasını soyanlar doymamış daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış. 

Aslında bne bugün size Saraylı ve ailesinin yaptığı yolsuzluğu anlatmak için gelmedim. Bunların yolsuzluğu artık sağır sultan için bile yeni haber değil. Ben bugün hala devletimizde vatanseverler var demek için sizleri evime davet ettim. Ve bu vatanseverler yüzlerce belgeyi göndermeye devam ediyorlar. Hiç merak etmeyin hepsini açıklayacağız. 

Ey şahıs benim karşıma çıkamıyorsun ama şu ana ekranlara çıkmışsın. Karşında oturan cesur gazetecilere sesleniyorum. Bu belgeleri kendisine sorabilir misiniz?"

Adrese teslim ihale Kalyon İnşaat’a verilmişti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, merakla beklenen konuşmasında Kalyon İnşaat'ın kazandığı Bandırma-Osmaneli Demiryolu projesi ihalesinin detaylarını paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği ihale, Bandırma – Bursa – Yenişehir – Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi ihalesi. Bu ihalenin ilki 3 Nisan 2018’de düzenlenmiş, 15 firma teklif vermiş ve 3 milyar 198 milyon TL’ye bir firmaya verilmişti. Ancak ilk ihale iptal edildi.

İHALE KALYON İNŞAAT’IN

İkinci ihale ise 21 Ağustos 2020’de yapıldı. Bu kez ihaleye 5 şirket teklif verdi ve ihaleyi 9 milyar 449 milyon TL’ye Kalyon İnşaat aldı.

Kalyon İnşaat, ilk turda yüksek teklif verirken, ikinci turda fiyat düşürmüştü. ihale adrese teslim şekilde 21/b sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapıldı.

DOLAR KURUNDAN DAHA FAZLA ARTIŞ

İptal edilen ihale düzenlendiğinde dolar kuru 3,97’ydi. İkinci ihale döneminde ise dolar kuru 6 TL olarak baz alınmıştı. Dolar o günden bu güne 2 kat artmamışken, aynı iş 3 kat bedelle ihale edildi.

393 kilometrelik Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesinin maliyeti dahi 13 milyar TL olarak belirlenmişti. Üstelik Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün 2020 yılı yatırım programında yer almıyordu.

26 Ocak 2022 (Haber Merkezi) 1396

Yorumlar (0)

Yorum Yaz