Korkutan '5 bin yeni mezar' ihalesi!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, il genelinde 5 bin kişilik mezar kazılması için 203 bin 800 TL'lik ihaleye çıktı.

Korkutan '5 bin yeni mezar' ihalesi!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, il genelinde 5 bin kişilik mezar kazılması için 203 bin 800 TL'lik ihaleye çıktı.

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Gaziantep'te dün 67 kişinin defnedildiğini açıkladı.

Gaziantep Valiliği'nin kent genelinde Mart 2020 tarihinde günlük vefat sayısının 15 olduğunu açıkladığını dün (28 Kasım 2020) ise 67 kişinin cenazesinin defneldiğini belirten CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan'ın açıklaması şöyle:

"2020 Mart ayında Gaziantep Valiliği günlük 15 civarında vefat olduğunu açıklamıştı. Dün Gaziantep'te defnedilen cenaze sayısı:67.

Bu sayı nasıl buralara geldi? Daha sıkı önlemler almanın zamanı geldi de geçiyor. Gaziantep Büyükşehir Bel. 5 bin daha mezar kazılması için ihale yaptı."

ÇİĞDEM TOKER KÖŞESİNE TAŞIDI

Sözcü yazarı Çiğdem Toker de konuyu bugünkü köşe yazısında ele aldı. Toker, "Mart ayı sonu. Pandeminin ilk haftalarında Gaziantep'te bir vatandaş annesinin vefatının ardından yapılan defin töreninde bir video çekmişti. Görüntüler koronavirüs vakalarının açıklananın çok üzerinde olduğu yorumlarına yol açınca Gaziantep Valiliği açıklama yaptı. Kent nüfusunun 2 milyonun üzerinde olduğu anımsatıldı, günlük vefat sayısının 15 olduğu bildirildi," dediği köşe yazısına şöyle devam etti:

"Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, sosyal medya hesabında Gaziantep Belediyesi'nin ekim ayında açtığı “mezar kazısı yapım işi” ihalesi hakkında bilgi verdi. Belgesiyle de açıkladı. Belgedeki “3.500 adet büyük mezar ve 1.500 adet küçük mezar kazılması” başlığı ve “işin” “yer tesliminden itibaren 150 takvim gününde” bitirilme ifadesi huzur kaçırmayacak gibi değil. (203 bin 800 TL de sözleşme bedeli)

Valiliğe ve belediyeye “Bu ihale hazırlanırken, mezar sayısı nasıl belirlendi?” diye sorulsa cevap gelir mi dersiniz?"

Resim

 

30 Kasım 2020 (Haber Merkezi) 1867

Yorumlar (0)

Yorum Yaz