Libya Konferansı sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Berlin'deki Libya Konferansından ayrıldı.

Libya Konferansı sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Berlin'deki Libya Konferansından ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvenin yapılacağı Almanya Başbakanlığına gelişinde Almanya Başbakanı Merkel ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından karşılandı.

Resmî karşılamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve zirveye katılan liderler aile fotoğrafında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve arasında katılımcı liderlerle bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile zirvede verilen arada tekrar bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile de ayaküstü sohbet etti.

Zirveye; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin ardından Almanya’daki temaslarını tamamlayarak Berlin Tegel Havalimanı’ndan Türkiye’ye hareket etti.

Merkel kapsamlı bir plan konusunda anlaştıklarını açıkladı

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin'de düzenlenen uluslararası konferansı sona erdi. Konferan sonrası sonuç bildirgesini açıklayan Almanya Başbakanı Merkel, "Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık" dedi.

Berlin'de gerçekleşen Libya Konferansı sona erdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel sonuç bildirgesini açıkladı.  Ateşkes ve amborgoya saygı duyulması gerektiğini söyleyen Merkel şöyle konuştu:

"Ateşkes ve ambargoya saygı duyuacak. Sarrac ve Hafter'in burada olması önemliydi. 5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşması için isimler verildi"

BM Genel Sekreteri Guterres: Tarafların silah ambargosuna uymasını bekliyoruz

Libya Konferansı sonrası açıklama yapan BM Genel Sekreteri Guterres "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik" dedi.

Libya Konferansı sonrası konuşan BM Genel Sekreteri "Tarafların silah ambargosuna uymasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik" dedi.

GAZİKENT27 YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN TAKİP EDİN

https://www.youtube.com/channel/UCUS10fdomKzRNgFg3wqtEMg?view_as=subscriber

19 Ocak 2020 (Haber Merkezi) 1109

Yorumlar (0)

Yorum Yaz