Mahkeme kararını verdi! Demirtaş...

Mahkeme heyeti, savunmasının ardından Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme kararını verdi! Demirtaş...

Mahkeme heyeti, savunmasının ardından Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. Bir üye ise karşı oy kullanarak serbest bırakılmasını istedi.

Demirtaş: AKP'ye destek vermedik diye bin yıl da ceza verilecekse baş göz üstüne

Selahattin Demirtaş'ın 142 yıl hapis istemiyle tutuklu yargılandığı ana davanın duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü'nde başladı. Demirtaş duruşmaya, dün olduğu gibi Edirne Cezaevi'nden SEGBİS yoluyla bağlandı. Duruşma sonunda Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Mahkeme üyelerinden biri tutuklululuk halinin devamı kararına karşı oy kullanarak Demirtaş'In adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını istedi. Üye gerekçesinde AİHM’nin Kasım 2018'de Demirtaş hakkında vermiş olduğu 'derhal salıverilme' kararına atıf yaptı.

Duruşmada '21 Kasım 2012 tarihli fezleke' için beyanda bulunan Selahattin Demirtaş, AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın dün kendisi için sarf ettiği sözlere tepki gösterdi. Demirtaş, "Cemaat o dönem beni sevmiyordu ama mesela dün yine bana iftira atan Binali Yıldırım'ı çok seviyordu" dedi. Demirtaş, AKP yıllardır cemaate karşı yaptığım eleştirilerden rahatsız olmuştur" ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım, Demirtaş'ın 23 Haziran seçimine dair "Bugün için, Sayın İmamoğlu’nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz" açıklamasına tepki göstermiş, "Ekrem İmamoğlu'nu desteklediğini açıkça ifade etti. Masum insanların ölümünün müsebbibi olan bir kişinin çağrısı ve terörle münasebetini hiçbir zaman net olarak koparmamış diğer bir partinin desteklediği CHP adayının arkasında milliyetçi, ülkücü, İYİ Partili hemşerilerimizin yer almayacağına yürekten inanıyorum. 'İmamoğlu'na oy verin' diye çağrı yapılıyor. Ama ilave ediyor. 'HDP'siz hiçbir şey daha güzel olmaz' diyor. Verilen mesaj çok açıktı. Biz size oy vereceğiz ama siz de bizi unutmayın. Bizim hakkımızı ödemeyi ihmal etmeyin demek istiyor" şeklimde konuşmuştu.

Demirtaş, "Ben tutuklu falan değilim, ben siyasi rehineyim. Fiziken içerideyim ama dışarıda AKP beni ve partimi lince uğratmak suretiyle cezalandırmaya çalışıyor" dedi. Demirtaş, "Hakkımdaki suçlamalar gerçekten suçsa Binali Bey ile ikimizin aynı sanık sandalyesinde oturmamız lazım. Senin geçen hafta oy uğruna Diyarbakır’da kullandığın Kürdistan kavramını ben 7 yıl öncesinde kullandığım için bugün yargılanıyorum" ifadelerini kullandı..

'AKP'NİN ADAYI HAKKIMDA İFTİRA ATIP HÜKÜM KURDU'

Avukat Cahit Kırkazak'ın duruşma salonundan aktardığına göre Demirtaş savunmasına şu sözlerle devam etti:

"Bu yaptıkları namertçedir, dürüstlük değildir bu. Burada konuşuyor olmamız savunma hakkımızın ihlal edilmediği anlamına gelmiyor. Dün canlı yayında AKP'nin İBB Başkan adayı hakkımda iftira atarak hüküm kurdu. Ama ben içeride olduğum için cevap veremiyorum. Dışarıda oldaydım bu yalan ve iftiralara cevap vererek yaratmaya çalıştıkları algıları çürütürdüm.

'BİNALİ YILDIRIM'DAN GÜNAHINI İSTESENİZ, BUNDAN BENİM ÇIKARIM NE OLACAK DER'

Dün partimin politikaları doğrultusunda bir tweet attım, Binali Yıldırım 'HDP İmamoğlu'na destek verecek ama HDP olmadan kazanamazsın diyerek kendi payını istiyor' diyerek kendi aklından geçenleri ifade ediyor. Kendileri ülkenin ve halkların lehine bir iş yapmadıkları için, yaptıkları her işte paylarını istedikleri için bizi de öyle düşünüyorlar. Ben ve partimin aldığı her tutum toplumun yararınadır, kendi payımıza bir şey istemeyiz. Ama Binali Yıldırım kendi payını almadan size günahını vermez. 'Ver senin günahlarının cezasını çekeyim' deseniz, Binali Yıldırım, 'Benim bunda çıkarım ne olacak' diyerek payını almadan günahını vermez."

'Demirtaş'ın Savunması' Twitter hesabından aktarılanlara göre Demirtaş savunmasının devamında şunları söyledi:

'CEMAATİN HEDEFİ HALİNE GELMEK BİZİM İÇİN ANORMAL DEĞİLDİ'

"İlginçtir, o dönemde (2010’lu yılların başları) hakkımızda fezleke hazırlayan savcılar sonradan açığa alındılar, tutuklandılar. Bu bir tesadüf olabilir mi? Emniyetteki Cemaat bağlantılı güvenlik personeli, adliyede de kendileriyle bağlantılı savcılarla çalışıyorlardı. 2012'de bize kumpaslar kurulur ve biz de bunları deşifre etmeye çalışırken Cemaat'in hedefi haline geliyorduk. Peki bu anormal midir? Hayır. Cemaat'in hedefi haline gelmek bizim için anormal değil, çünkü karşı çıkıyorduk.

Hem hukukun üstünlüğüne güveniyorduk hem de Cemaat'in devletin bürokrasisine adım adım yerleşmeye çalıştığını görüyorduk. Ve bunu da yüksek sesle ifade ediyorduk. Sahada da bazı valiler, emniyet müdürleri ya da başka yerlerdeki, mesela Parlamento'da Cemaat'e yakın olduğu bilinen şahısların bana karşı tutumlarından da, tepkili olduklarını anlayabiliyordum.

'CEMAAT BİNALİ YILDIRIM'I ÇOK SEVİYORDU'

O dönemde Cemaat bizi sevmiyordu. Ama kimi seviyordu? Mesela Binali Yıldırım'ı çok seviyordu. Hakkımda iftira atan Binali Yıldırım'ı. Benim, 'masum insanların ölümüne sebebiyet vermekten tutuklu' olduğumu söyleyecek kadar şirazesinden çıkmış olan Binali Yıldırım'ı. Yargı süreci devam eden biri hakkında kameraların karşısına geçip iftira atan siyasetçileri çok seviyordu Cemaat.

'AKP'NİN BAZI KESİMLERİNİN BENDEN RAHATSIZ OLMASININ NEDENİ CEMAATE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİM'

Bu fezlekede savcı, dünkü fezlekede olduğu gibi konuşmamın içeriğini yazmamış. Çarpıtma ve kopyala-yapıştır sistemiyle, Cemaat’in sıkça kullandığı teknik ve taktikle bir fezleke hazırlamış. 2012'deki bir konuşmam dosyada. Bana ‘masum insanların ölümüne sebebiyet vermemiş kişi’ diyen Binali Yıldırım’a söylüyorum. Dosyamda ne tür deliller olduğunun da bir kez daha bilinmesini istiyorum. Bunu da Cemaat’in savcıları koymadı. Bugün AKP’nin savcıları koydu. Türkiye kamuoyunun, altını çizerek belirtiyorum, kamuoyunun bunun bilmesini istiyorum. Bugün bile AKP’nin bazı kesimlerinin benden rahatsız olmalarının nedeni, Cemaat’e yönelik yıllardır sürdürdüğüm eleştirilerdir.

19 Haziran 2019 (Haber Merkezi) 1070

Yorumlar (0)

Yorum Yaz