MHP'den istifa eden Sazak'tan flaş açıklama...

MHP Eskişehir eski milletvekili Süleyman Servet Sazak MHP üyeliğinden istifa etmesinin ardından konuştu.

MHP'den istifa eden Sazak'tan flaş açıklama...

MHP Eskişehir eski milletvekili Süleyman Servet Sazak MHP üyeliğinden istifa etmesinin ardından halktv.com.tr’ye konuştu.

İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde MHP'den Gümrük ve Tekel Bakanı olan Gün Sazak'ın oğlu, MHP Eskişehir eski milletvekili Süleyman Servet Sazak MHP üyeliğinden istifa etmesinin ardından halktv.com.tr’ye konuştu.

Sazak, “Ülkenin gidişatını her anlamda beğenmiyorum. Beğenilecek bir tarafı yok. Ahlaki olarak da, siyasi olarak da, ekonomik olarak da beğenilecek bir tarafı mı kaldı? Milliyetçi Hareket Partisi’nin buna destek vermesi beni çok üzdü” dedi.

‘Baba partisinden istifa etmek kolay değil’

2002 yılından beri MHP’ye hep muhalefet ettiğini aktaran Süleyman Sazak, “Bunu da her zaman ortaya koydum. Bir insan için baba partisinden bir anda istifa etmek kolay bir şey değil. 2 gün evvel E-Devlet üzerinden istifa ettim. Ancak biraz düşündüm ne yapmam gerektiğini” ifadelerini kullandı.

‘Partiyi boşalttılar’

“İstifa öncesi de sonrası da benim herhangi bir parti ile bağlantım olmadı” ifadelerini kullananan Sazak, “Memleketin gidişatı bir tavır koymayı gerektirdi. Türk milliyetçiliğinin nasıl olması gerektiğiyle ilgiliydi tavrım. Ahlaki, hukuki, siyasi ve ekonomik olarakta ülkede beğenilecek bir durum kalmadı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu duruma destek olmasını anlayamıyorum. Partinin sahibi olanlardandım. Ancak baktım ki sahipliğimiz kalmamış. Bazı şeyler tanıdığım kimse kalmadı. Partiyi boşalttılar” dedi.

‘Bir planım yok’

“İyi Parti’ye geçmeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorumuza Sazak, “Şu an emekli bir insanım bir şey yapar mıyım bilmiyorum. Planım yok” diyerek yanıt verdi. “Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’tan size bir teklif gelirse nasıl bir adım atarsınız?” sorumuza ise Sazak, “Mansur arkadaşım. Gel beraber gezelim derse tabiki destek olurum” diye konuştu.

SÜLEYMAN SAZAK KİMDİR?

Süleyman Servet Sazak 17 Temmuz 1955, Kaliforniya doğumlu, Türk iş adamı, siyasetçidir.

Uzun yıllar aile şirketin Yüksel İnşaat'ta yöneticilik yapan Sazak, 1999 Türkiye genel seçimlerinde, Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir milletvekili olarak meclise girdi.

Sazak evli ve iki çocuk babasıdır. 12 Eylül döneminde suikasta uğrayan, Türkiye Gümrük ve Tekel Bakanı da olan Gün Sazak'ın oğlu, Atatürk'ün silah arkadaşlarından, kurucu meclis üyeliği ve uzun dönem milletvekilliği yapmış Emin Sazak'ın torunudur. Amcalarından Güven Sazak Fenerbahçe SK başkanlığı, Yılmaz Sazak ise Türkiye Atletizm Federasyonu başkanlığı yapmıştır.

EFSANE BAKAN GÜN SAZAK'IN OĞLU

Ülkücü Hareketin efsane isimlerden Gün Sazak'ın oğlu Süleyman Sazak bir süredir MHP yönetimine muhalefeti ile biliniyordu.

Babası Gün Sazak Süleyman Demirel'in başbakanlığında kurulan İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti'nin MHP'li Gümrük ve Tekel Bakanı'ydı. Gün Sazak, gümrüklerdeki yolsuzlukları 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde bitirmesi ile biliniyor.

O dönemin sola yakın yazarları Abdi İpkeçi ve Uğur Mumcu gibi isimlerinde takdirini kazanan Gün Sazak,  27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken Marksist-Leninist Dev-Sol tarafından çapraz ateşe alınarak öldürülmüştür.

Öldürüldüğü tarihte MHP Genel Başkan Yardımcısı olan Sazak, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde toprağa verildi.

Gün Sazak

14 Ocak 2022 (Haber Merkezi) 1738

Yorumlar (0)

Yorum Yaz