Orta Doğu İş ve Yatırım Forumu başladı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliği Gaziantep Valiliği koordinasyonunda düzenlenen Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) İş ve Yatırım Forumu başladı.

Orta Doğu İş ve Yatırım Forumu başladı

 

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliği Gaziantep Valiliği koordinasyonunda düzenlenen Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) İş ve Yatırım Forumu başladı. Vali Gül, burada yaptığı konuşmada yabancı iş insanlarını lojistik merkezlere yatırımcı olarak beklediklerini kaydetti.

Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE, Katar, Ürdün, Lübnan, Sudan, Pakistan ve Yemen'de faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticileri ile Gaziantepli iş insanlarının katılımları gerçekleştirilen forumda salondakiler hitap eden Vali Gül, formun alım heyetleri, Gaziantep ve Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulunarak şunları söyledi.

“Gaziantep potansiyeli olan bir şehir. Şundan emin olun, Gaziantep’teki tüm kuruluşları, gıda başta olmak üzere 7/24 devlet olarak denetliyoruz. Gaziantep’teki gıdalar güvenli gıdadır. Gaziantep’ten aldığınız ve boğazınızdan geçen her lokmanın kefili başta il valisi olmak üzere ben ve çalışma arkadaşlarımızdır. Bizler aynı damak tadına aynı zevklere sahip coğrafyanın insanları olarak sadece sizlere mal satmak istemiyoruz. Aynı zamanda sizlerden mal da almak istiyoruz. Bunun yanında organize sanayimiz başta olmak üzere yeni yapılacak organize sanayi bölgelerimize lojistik merkezlerimize sizleri yatırımcı olarak da bekliyoruz. Gün boyu sürecek ikili görüşmelerin taraflara hayırlara vesile olmasını diliyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İpek yolunun tarih boyunca kalkınma, kardeşlik ve ticaret yolu olduğunu ifade ederek, “Gaziantep’ sanayi altyapısı, yetişmiş insan gücü hem de büyük bir lojistik merkeziyle kıtalararası büyük bir yatırım, finans, iş köprüsüdür. Bunların hepsinin merkezidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli, "Türkiye artık global iş dünyası tarafından çok daha yakından tanınıyor ve iş dünyasına sağlamış olduğumuz destek faaliyetlerimiz, sunulan teşvikler ve devlet yardımları ile yatırım tercihlerinde önde gelen bir ülke haline geldik" diye konuştu.

Forma katılan işadamları adına konuşma yapan Suudi Arabistan'ın "Bin Dawood" marketler zinciri yönetim kurulu üyesi Abdul Khaliq Bin Dawood ise Gaziantep hakkındaki güzel gelişmeleri görüp öğrendiği zaman ülkeler ve işadamları arasında güzel ticari hayat ve yatırımları görmeyi arzuladığını dile getirdi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz da hayata geçirdikleri yatırım destek çalışmalarıyla 2018 yılında bölgenin Avrupa'da en iyi yabancı yatırımcı stratejisine sahip ilk 10'da yer aldığını belirtti.

Konuşmalar sonrasında ikili görüşmeler ile devam eden forum iki gün sürecek.

Editör: Turgut Bozgeyik

17 Nisan 2019 (Haber Merkezi) 1447

Yorumlar (0)

Yorum Yaz