Özel: Dünden razı, bugünden hazırız...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Habertürk'te yayınlanan Gerçek Fikri Ne? isimli programda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Özel: Dünden razı, bugünden hazırız...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Habertürk'te yayınlanan Gerçek Fikri Ne? isimli programda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

 

Erken seçim istemesine ilişkin sorulan soruya cevap veren Özel, 25 milyondan fazla seçmenin iradesiyle alınan 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu sonuçlarını hiçe sayarak, ''Rejime kast eden anayasa değişikliğinde artık güvenoyu diye bir mekanizma yok. Eskiden erken seçim kararını nitelikli çoğunlukla alabiliyorduk, bugün talep edemiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

İşte her fırsatta erken seçim tartışmalarını gündeme taşıyan Özel'in o açıklamaları;

''CHP erken seçim istiyor mu? CHP olarak erken seçime dünden razıyız bugünden hazırız. Anayasada artık gen soru vermek yok. Eskiden hükümetler seçilirdi, bir milletvekiline hükümeti kurma yetkisi verilirdi. Güvenoyu alan bir milletvekili hükümet programını okurdu.
Rejime kast eden anayasa değişikliğinde güvenoyu diye bir mekanizma yok. Eskiden erken seçim basit çoğunlukla alınabilirken şimdi 360 nitelikli çoğunlukla alınabiliyor. Bugün iktidar ve iktidarı destekleyen MHP'yi destekleyen partilerin dışında 250 tane milletvekili var. 360 olmadan erken seçim talep edemezsin.''

''İKTİDAR BÖYLE BİR TEKLİFLE GELİRSE DÜNDEN RAZIYIZ''

16 Nisan 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan anayasa değişikliği referandumu oylamasıyla oyların 51,41'ini alan 'Evet' sonucunu rejime kast eden bir eylem olarak niteleyen ve 25.157.463 seçmenin kararını gözardı eden Özel, her fırsatta dile getirdiği erken seçim kararını kendilerinin gündeme taşıyamayacağını belirtti. 

Özel sözlerine şöyle devam etti: 

''Erken seçim için, iktidar kanadı böyle bir teklifle gelirse dünden razıyız. Türkiye'de bir kişi var Recep Tayyip Erdoğan... Elbette ittifak ortağıyla birlikte karar verirler. Ama ittifak ortağı derse ki 'erken seçim gerekiyor' mecburiyete dönülebilir bu. Onun dışında 360 milletvekili lazım...

Erken seçimin bir teknik sorunu olur bir de siyasi zorunluluğu olur. Erken seçime gidecek kişi ülkeye bir siyasi gereklilik söyler. Eski sistemde şöyleydi; yeni bir parti kurulur o partinin kurulacağı bellidir. O partinin teveccühünün Meclis'e yansıması gerekir. Engel olmazsın veya o partiyle birlikte koalisyon ortağı olacaksındır. Mevcut ortağı değiştireceksindir. Ortağın ayağına prangadır sen yükseliştesindir. Tek başına iktidara yükseleceksindir.''

HER FIRSATTA 'ERKEN SEÇİM' DİYEN ÖZEL: ERKEN SEÇİMİ İSTEYECEK KİŞİ ERDOĞAN

Kendisine mikrofon uzatılan her ortamda erken seçim vurgusu yapan Özel, Nagehan Alçı'nın kendisine yönelttiği, ''İktidar ısrarla erken seçim gündemimizde yok açıklamaları yapıyor'' ifadelerine, ''Bakın şunu anlatmaya çalışıyorum. Erken seçimi isteyecek kişi Erdoğan. Ben diyorum ki ülkeyi yönetemiyorsan bu kadar başarısızsan git erken seçime ve yönetimi bırak. Bu halk için yoksulluk kader değildir. Ama şunu söylemek istiyoruz. Bu ülkeyi bütün yetkiler elinde olduğu halde yönetemeyip farklı türbülanslar yaratarak 'aman gemi batmasın şimdi mutfağı düşünmenin zamanın değil' psikolojisinde yönetilmesinden mutlu değilim.'' diyerek yanıt verdi.

AK PARTİ'NİN GÜNDEMİNDE ERKEN SEÇİM YOK

Öte yandan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, erken seçim tartışmalarının, Türkiye'de gündem saptırma çabalarından başka bir şey olmadığını belirterek, "Beyhude bir çabadır, beyhude bir gayrettir. Türkiye'nin bugünkü siyasi konjonktürü içinde asla ve kat'a erken seçimi ilgilendiren bir siyasal ortam söz konusu değildir. Türkiye, seçimleri 2023 yılında vakti geldiğinde yapacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

 

 

31 Mayıs 2020 (Haber Merkezi) 1187

Yorumlar (0)

Yorum Yaz