Özel Seçkin Koleji'nde 'Organ Bağışı' semineri

Özel Seçkin Kolejinde MMT Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Anıl Özmutlu ve Uzman Dr. Duyguhan Güralp tarafından organ bağışı farkındalık semineri düzenlendi.

Özel Seçkin Koleji'nde 'Organ Bağışı' semineri

 

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Gaziantep Özel Seçkin Kolejinde MMT Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Anıl Özmutlu ve Uzman Dr. Duyguhan Güralp tarafından organ bağışı farkındalık semineri düzenlendi.
 Op. Dr. Anıl Özmutlu  ve  Uzm. Dr. Duyguhan Güralp’in sunumları ile gerçekleştirilen seminerde, organ bağışının önemi vurgulanarak nakil bekleyen hastaların yaşadığı zorluklar dile getirildi.

Op. Dr. Anıl Özmutlu  “Organ bağışı yapılmış olsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün olmadığını kişi evde, sokakta, acil serviste veya hastanelerin herhangi bir servisinde ölmüş ise organları kullanılamaz. Yalnızca yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazına bağlı olarak ölen, yani beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organları nakledilebilir.”dedi.

On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkesin organlarını bağışlayabileceğini belirten Uzm. Dr. Duyguhan Güralp, toplum olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ve herkesin bir gün organa ihtiyacı olabileceğini vurguladı.

Editör: Turgut Bozgeyik

6 Kasım 2019 (Haber Merkezi) 1063

Yorumlar (0)

Yorum Yaz