Putin: Mariupol’de kontrol sağlandı!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sürerken, Mariupol kentinin kontrolünün Rus birliklere geçtiği açıklandı.

Putin: Mariupol’de kontrol sağlandı!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sürerken, Mariupol kentinin kontrolünün Rus birliklere geçtiği açıklandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 57’nci gününde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mariupol’de kontrolü ele geçirdiklerini açıkladı.

Putin, teslim olan tüm Ukraynalı askerlerin can güvenliğinin sağlanacağını ve saygılı bir muamele göreceklerini açıkladı. Kentte Ukraynalı askerlerin bulunduğu fabrikaya baskın yapılmayacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Azovstal çelik fabrikasında bulunan 1478 Ukraynalı asker teslim oldu, hala 2 bin asker bölgede bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Savunma Bakanı Şoygu, Putin'e bildirdi: Rusya, Mariupol'ü ele geçirdi

Ukrayna'nın Mariupol kentindeki son durum hakkında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e rapor sunan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus güçlerinin kentte kontrol sağladığını belirtti.

Şoygu, Azovstal Çelik Fabrikası'nda 1478 Ukraynalı askerin teslim olduğunu açıklarken, fabrikada 2 bine yakın Ukraynalı askerin kıstırıldığını ve fabrikanın güvenli bir şekilde kuşatıldığını da belirtti.

PUTİN'DEN TESLİM OLAN UKRAYNALI ASKERLERE "İYİ MUAMELE YAPILMASI" TALİMATI 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Mariupol’de Azovstal fabrikasına baskın yapılmamasını, burada silah bırakan Ukraynalı güçlere iyi muamele yapılmasını istedi.

UKRAYNALI KOMUTAN DÜNYADAN YARDIM İSTEMİŞTİ

Ukraynalı bir komutan olan Sergey Volyn, dün sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Rus güçleri tarafından Mariupol'de Azovstal Çelik Fabrikası'nda köşeye sıkıştırıldıklarını belirttiği ve dünya liderlerinden yardım istemişti.

Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı kazanılan zaferin yıldönümü olan 9 Mayıs’a kadar Ukrayna’da bir askeri başarı kazanmayı hedeflediği haberleri daha önce de basına yansımıştı. Rusya’nın Mariupol’de kontrolü ele geçirmesinin, müzakere masasında da elini güçlendirmesi bekleniyor.

Moskova yanlısı Çeçen lider Ramazan Kadirov da yaptığı açıklamada kentin bugün öğlen saatlerinde düşeceğini iddia etmişti.

RUSYA İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Savaştan önce 400 binden fazla kişinin yaşadığı liman kenti, sanayi ve tarım açısından önemli bir nokta. Ayrıca Ukrayna işgalinde Rusya için büyük stratejik öneme sahip. Rusya kenti ele geçirirse hem Azak Denizi’nde tam kontrol sağlayacak hem de 2014’te ilhak ettiği Kırım ile doğuda Moskova destekli ayrılıkçı güçlerin büyük oranda kontrol ettiği Donbas’ı birbirine bağlayacak.

21 Nisan 2022 (Haber Merkezi) 1377

Yorumlar (0)

Yorum Yaz