Serdar Denktaş istifa etti!..

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Serdar Denktaş 21 yıl Genel Başkanlığını yaptığı Demokrat Parti (DP) ile tüm bağlarını kopardığını duyurdu.

Serdar Denktaş istifa etti!..
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Serdar Denktaş 21 yıl Genel Başkanlığını yaptığı Demokrat Parti (DP) ile tüm bağlarını kopardığını duyurdu.

KKTC'de geçtiğimiz 11 Ekim'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılan Serdar Denktaş, 28 yıl emek harcadığı ve 21 yıl Genel Başkanlığını yürüttüğü Demokrat Parti (DP) ile olan bağını dün akşam katıldığı MYK toplantısında tamamen koparma kararı aldığını duyurdu.

Denktaş bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kararını kamuoyuna duyurarak, "28 yıl içinde emek harcadığım, 21 yıl Genel Başkanlığını yürüttüğüm Demokrat Parti ile olan bağımı dün akşam katıldığım MYK toplantısında tamamen koparma kararı aldığımı Kurul üyelerine duyurmuştum. Ben seçim boyunca ‘irademize sahip çıkalım’ çağırısı yaparken yıllarca başkanlığını yaptığım partim kendi onuruna sahip çıkamıyorsa bana düşen görev kendi onuruma sahip çıkmaktır" ifadelerini kullandı.

Denktaş, "İkinci tura kalan iki aday, ilk turda rakiplerimdi ve her ikisini de eleştirmiştim. Ben kendi düşüncelerimi halkımıza anlatmaya çalışırken çeşitli suçlamalarla da yüz yüze kaldım. Bugün geldiğimiz ortamda kendi özgür irademle oyumu iki adaydan birine kullanmak için sandığa gideceğim. Kimsenin iradesine yön verme gibi bir uğraş içerisinde olmayacağım. Seçilecek aday kim olursa olsun makamda olduğu sürece o makama saygılı olmaya devam edeceğim. Kamuoyunun bilgisine sunarım" ifadelerine yer verdi.

SERDAR DENKTAŞ KİMDİR?

1959 Lefkoşa Kıbrıs doğumludur. Türkü siyasetçi. KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın oğludur.

Birleşik Krallık'ta London College of Printing’de matbaacılık alanındaki eğitimini tamamladıktan sonra Cardiff Üniversitesi'nde ekonomi eğitimi aldı.

Cardiff’te Türk Öğrenci Derneği'ni kurdu ve Öğrenci Birliği yönetim kurulunda görev aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1986 senesinde Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği'ni, 1989 yılında ise Genç İşadamları Derneği’ni kurarak ilk başkanlığını yaptı. Kıbrıs Kredi Bankası'nda Genel Müdürlük görevinde bulundu.

1990 parlamento seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa milletvekili seçildi.

20 Haziran 1990 ile 15 Mayıs 1992 tarihlerinde İçişleri, Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yaptı.

1992 senesinde İçişleri Bakanlığındaki görevinden istifa ederek daha sonra Dokuzlar hareketine dönüşen parti içi muhalefette söz sahibi olmasyla birlikte arkadaşlarıyla birlikte Parti’den ihraç edildi.

İhraç edildikten sonra Demokrat Parti’nin kuruluşunda genel başkan Hakkı Atun önderliğinde yer aldı. 1992 - 1993 seneleri arasında Demokrat Parti’den Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreterlik yaptı.

1993 parlamento seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi ve 1 Ocak 1994 - 18 Ocak 1995 tarihlerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı.

1996 senesinde partisinin kurultayında Genel Başkanlığına seçildi.

16 Ağustos 1996 tarihinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2000 yılında Demokrat Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa etti ve 2001-2003 yılları arasında Turizm ve Çevre Bakanlığı görevinde bulundu. Aralık 2002'den beri Demokrat Parti Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

6 Aralık 1998 ve 14 Aralık 2003 genel seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili oldu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi - Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

20 Şubat 2005 genel seçimlerinde Demokrat Parti'den Lefkoşa Milletvekili seçildi.

28 Nisan 2005 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi – Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

16 Nisan 2016 tarihi itibarıyla Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı oldu.

15 Ekim 2020 (Haber Merkezi) 1597

Yorumlar (0)

Yorum Yaz