Sinsi tehlike: Karaciğer yağlanması

Prof. Dr. Mehmet Koruk, karaciğer için büyük tehlike oluşturan alkole bağlı olmayan Karaciğer Yağlanması hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Sinsi tehlike: Karaciğer yağlanması

 

Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Gastroenteroloji Bölümü Prof. Dr. Mehmet Koruk, karaciğer için büyük tehlike oluşturan alkole bağlı olmayan Karaciğer Yağlanması hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Gastroenterolog Prof. Dr. Mehmet Koruk hastalık hakkında şunlarısöyledi: ‘’Karaciğer yağlanması karaciğerde normalden fazla yağ birikmesini ifade eder ve bunun sonucu non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına (NAYKH = alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı) yol açar. Çocuklar dahil her yaştan birey de görülebilir. Ülkemizde erişkinlerde sıklığı %30 civarındadır. Diğer bir ifadeyle erişkinlerde her dört kişiden birinde alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması vardır. Şişmanlik ve diyabet sıklığının giderek artış göstermesiyle birlikte yağlı karaciğer hastalığının yaygınlığının da artacağı öngörülmektedir. Yağlı karaciğer hastalarının % 80’inde şişmanlık, % 40’ında hipertansiyon, % 25’inde diyabet ve % 70’in kanyağlarında yükseklik bulunmaktadır.

İnsülin direnci ana sorumlu mekanizma olarak kabul edilmektedir. Yağlı karaciğer hastalığı genellikle hiçbir belirti vermez. Sinsiolarakilerleyerekkronikkaraciğerhastalığıvesirozayolaçabilir. Karşımızagenellikleultrasondayağlanmaveyakaraciğertestlerindeanormaliklerleçıkar. Yağlıkaraciğerhastalığınıniki alt tipi vardır;

Basi tyağlanma (%80)

NASH ( % 20) : Alkol dışı yağlanmaya bağlı karaciğer iltihabı

Basit yağlanma genellikle önemli bir sağlık sorunu oluşturmaz ve karaciğe rkantestleri (ALT, AST) normaldir. NASH’li hastalarda ise karaciğer kantestleri genellikle yüksektir. Kesin ayırım ancak karaciğer biyopsisi ile yapılabilir.

NASH yağlı karaciğer hastalığının ilerleyici formu olup bu grup hastaların yaklaşık %40’ı yıllari çerisinde siroz ve karaciğer kanserine ilerleyebilir. ‘’ dedi.

Prof. Dr. Mehmet Koruk, şöyle devam etti: ‘’ Zayıflama ve fiziksel aktivite şu ana kadar etkisi kanıtlanmış en iyi tedavi yöntemidir. NASH’i ortadan kaldırmak için 1 yıllık süre içinde vücut ağırlığının en az % 10’u kadar kilo verilmelidir. Yağlı karaciğer hastalarının yarısında ölüm nedenlerinin % 50’sinden kalp rahatsızlıkları sorumludur. Bu nedenle zayıflama ve fiziksel aktivite daha da önem kazanmaktadır. Yağlı karaciğeri olanlar kesinlikle alkol almamalıdır. Bitkisel ve doğal kelimeleri ile ifade edilen yiyecekler vemaddeler her zaman karaciğerimiz için güvenli olduğu anlamına gelmediği unutulmamalıdır. Dünyada hastalıkla ilgili ilaç araştırmaları devam etmektedir. Aşırı şişman hastalarda obezite cerrahisi NASH’I düzeltebilir.’’ diye konuştu.

23 Ocak 2020 (Haber Merkezi) 1248

Yorumlar (0)

Yorum Yaz