Somalı madencilerin direnişi sürüyor...

Uyar Madencilik'ten yıllardır tazminatını alamayan madenciler, başlattıkları direnişle seslerini tüm Türkiye’ye duyurdular.

Somalı madencilerin direnişi sürüyor...

Uyar Madencilik'ten yıllardır tazminatını alamayan madenciler, başlattıkları direnişle seslerini tüm Türkiye’ye duyurdular.

 

 

Soma’dan yola çıkarak Ankara’ya yürümek isteyen maden işçileri, geçtiğimiz gün sabaha karşı jandarma tarafından Salihli’de gözaltına alınmıştı.

Halk TV'nin aktardığına göre; Maden kazasında engelli kalan İdris Sarıkaya, dikkat çeken bir konuşma yaptı. Sarıkaya, yaşadıkları süreci anlattı. “Bu kopan bacağını, çıkan gözün bedelini ödeyecekler” diyen Sarıkaya, 14 yıldır tazminat hakkını alamadığını belirtti.

Sarıkaya, kendisine 525 lira engelli maaşı bağlandığını ifade ederek “Bu mudur adalet?” diye sordu.

Engelli kalan madenci, “Gözaltına aldılar. Sabahın 5’inden öğlenin 1’ine kadar aç, susuz jandarma karakolunda bekletildik. Çıkan gözün, kopan bacağın bedeli bu mu” ifadelerini kullandı.

"Adalet de Azim Uyar, devlet de Azim Uyar"

Aynı patlamada gözlerini kaybeden madenci Ali Kandemir ise "Adalet de Azim Uyar, devlet de Azim Uyar" diyerek isyan etti.

Kandemir şöyle konuştu:

Adalet de Azim Uyar, devlet de Azim Uyar… İbrahim Uyar’ın bir lafı var; "Başbakanınız da gelse cumhurbaşkanınız da gelse ben istemediğim müddetçe benden bir lira para alamazsınız," dedi.

Buna yıllarca inanmadım. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde bir adalet var dedik. Çünkü 20 Haziran’da yapılan Uyar Madencilik’i dışarı bıraktılar. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük adaleti demek ki Azim Uyar. Biz bu yola çıktık, bu Azim Uyar’ın davasını bu sefer sona erdireceğiz.

 

 

19 Ekim 2020 (Haber Merkezi) 2022

Yorumlar (0)

Yorum Yaz