Soylu bu kez İnönü ve CHP'yi hedef aldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1960 askeri darbesinin rövanşının gençler tarafından alındığını öne sürdü.

Soylu bu kez İnönü ve CHP'yi hedef aldı!

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1960 askeri darbesinin rövanşının gençler tarafından alındığını öne sürerek; “15 Temmuz'da F-16'lara çıplak ellerle karşı gelerek aldığını” iddia etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın'daki Adnan Menderes Müzesi'nde düzenlenen "Demokrasiye Geçişin 72. Yılında Adnan Menderes ve Türkiye Demokrasi Tarihi" konulu foruma katıldı.

Resim

Burada yaptığı konuşmada, muhalefeti hedef alan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Millet kendine ait cezalandırma taleplerini de Batı'dan sürekli görmektedir. Buna da bir karşılık vermektedir. 1960'da darbe oldu, korkmadı. 1965'da Adalet Partisini getirdi. 1980'de darbe oldu. Dönemin cumhurbaşkanı çıktı, 'şu partiye oy vereceksiniz' dedi, millet tersini yaptı. Amerika'ya, darbeye baskıya karşı geldi."

''GENÇLER 15 TEMMUZ'DA F-16'LARA ÇIPLA ELLE KARŞI GELDİ''

1960'ta yaşananları "milletin içine attığını", bunun büyüklerin içlerinde bir "ah" olarak kaldığını dile getiren Soylu, gençlerin bunun rövanşını "15 Temmuz'da F-16'lara çıplak ellerle karşı gelerek" aldığını söyledi.

CHP'Yİ VE İSMET İNÖNÜ'YÜ HEDEF ALDI

Konuşmasında, CHP'yi ve İsmet İnönü'yü de hedef alan Soylu, şunları kaydetti:

"Fakat orada keserler. Peki bu kimin CHP'si? Bu İsmet İnönü'nün CHP'sidir. O gün darbeyi yapan da İsmet İnönü'nün CHP'sidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin rengini, kanını, suyunu, sinirini, duygusunu veren de İsmet İnönü'nün CHP'sidir. Bugün kurulduğu tarihle bugün arasında hiçbir benzerlik söz konusu değildir."

"İsmet İnönü'yü iyi anlamadan", "onun yaptıklarına ve bıraktıklarına iyi bakmadan" Türkiye'nin demokrasiyle buluşamayacağını söyleyen Soylu, "Bugün Cumhuriyet Halk Partisi'nin ortaya koymuş olduğu, daha doğrusu bir muhalefet tarzının ortaya koymuş olduğu bütün süreçlerin ruhunu, cümlelerini, psikolojik harekat tarzını ve tablosunu resmetmiştir ve hala o çizgiden devam edilmektedir" diye konuştu.

''ARALARINDA HİÇBİR FARK YOKTUR''

Türk demokrasi tarihinde iki ayrı nehir bulunduğunu, birinin "millet", diğerinin "vesayet" denilen millet karşıtlığı olduğunu ifade eden Soylu, "Bugün elçilerle iş birliği yapanlar, bugün Amerika talimatıyla darbe gerçekleştirenlerdir. Aralarında hiçbir fark yoktur" dedi.

 

 

11 Mayıs 2022 (Haber Merkezi) 1294

Yorumlar (0)

Yorum Yaz