Tema ‘’İklim İçin Kadın Liderler’’ Çalıştayı

TEMA Vakfı ve Canada proje işbirliği ile yapılan ‘’İklim İçin Kadın Liderler’’ çalışması bölgede yaşayan kadın liderlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Çalıştayda iklim değişikliği ve kadının konumu Masaya yatırıldı.

Tema ‘’İklim İçin Kadın Liderler’’ Çalıştayı

 

TEMA Vakfı ve Canada proje işbirliği ile yapılan ‘’İklim İçin Kadın Liderler’’ çalışması bölgede yaşayan kadın liderlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Çalıştayda iklim değişikliği ve kadının konumu Masaya yatırıldı.

İKLİM EYLEM PLANLARINDA KADIN YOK

TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem Katıoğlu, çalıştayla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan incelemelerde iklim değişikliğinden en çok etkileneceklerin başında gelen kadınların hiçbir resmi evrakta adından bahsedilmediği, ülkemizde birkaç ilde yapılan iklim eylem planlarında sadece bir iki yerde dolaylı olarak kadınların adının geçtiğinden bahsedildi.

Katılımcılardünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikenin iklim değişikliği olduğunu ifade etti. Özellikle son dönemlerde yaşanan kuraklık, sel,dolu gibi olağanüstü hava olayları hayatımızı doğrudan etkiledi. Eğer önlem almazsak bu etkiler artarak devam edecek. Küresel İklim Riski Endeksi’ne göre Türkiye’de 2017 yılında olan aşırı hava olayları toplamda 1,9 milyar dolar ekonomik hasara yol açtı. İklim modelleri gelecekte Türkiye ve çevresinde ortalama hava sıcaklıklarındaki hızlı artışların olacağını gösteriyor. Bu şekilde devam edersek sağlıklı suya ve gıdaya erişimin zorlaştığı, havanın ve denizlerin kirlendiği, tüm kıyı ve kara yaşamının bozulduğu bir dünyada yaşamak zorunda kalacağız. Tüm canlı yaşamının birbirine bağlı olduğu düşünüldüğünde bu risklerden öncelikle biz insanlar etkileneceğiz.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA HAREKETE GEÇMEK ZORNDAYIZ

İklim değişikliğiyle ilgili atılacak adımların ulusal ölçekte pek çok faydası bulunuyor. NewClimateInstitute (NCI) ile CAN Europe (Avrupa İklim Ağı) tarafından Türkiye İklim Ağı’nın desteği ile hazırlanan “İklim Hareketine Geçmenin Yan Faydaları: Türkiye İklim Taahhüdünün Değerlendirmesi Raporu” Paris Anlaşması’na uyumlu politikaların Türkiye için daha güçlü ekonomi anlamına geldiğini göstermişti. Raporda yapılan analiz, 1,5°C ve 2°C derece hedeflerine uygun bir şekilde, Türkiye’nin % 100 yenilenebilir enerjiyi ve enerji verimliliğini önceliklendirdiği takdirde, fosil yakıtlara bağlı enerji ithalatından 23 milyar dolar tasarruf yapabileceğiz.

Yapılan bu tür çalışmalar ile toplumsal duyarlılığı arttırmak ve bir taraftanda  farklı ülkeler ile işbirliklerini yaparak çalışmalara hız kazandırmaya çalışıyoruz. Biz her zaman olduğu gibi; BU TOPRAKLARDA UMUT YEŞERTİYORUZ"

Editör: Turgut Bozgeyik

7 Ocak 2019 (Haber Merkezi) 978

Yorumlar (0)

Yorum Yaz