Trump kazandı ama…

Dünyanın gözü ABD’de Temsilciler Meclisi, Senato ve bazı eyalet valilikleri için gerçekleşen kritik seçimde... İlk sonuçlara göre Demokratlar Cumhuriyetçilerden sürpriz bölgeleri aldı.

Trump kazandı ama…
 

Dünyanın gözü ABD’de Temsilciler Meclisi, Senato ve bazı eyalet valilikleri için gerçekleşen kritik seçimde... İlk sonuçlara göre Demokratlar Cumhuriyetçilerden sürpriz bölgeleri aldı. ABD basınında yer alan haberlere göre; Temsilciler Meclisi'nde demokratlar kazandı. Öte yandan Beyaz Saray'dan son dakika açıklaması geldi. Beyaz Saray, "Sonuçlar, Trump'ın politikalarında değişikliğe neden olmaz" açıklamasını yaparken, Trump da "Bu muhteşem bir başarı" dedi.

Demokratlar'ın zaferiyle birlikte Trump iyice köşeye sıkışacak. Zira Trump'ın vergi ödemeleri ve seçimlere Rusya'nın müdahale etmesine izin verdiği gibi birçok iddia soruşturulabilecek ve Trump'ın seçim vaadi olan Meksika sınırına duvar örülmesi gibi fikirlerine bütçe bulmak zorlaştırılacak.

ABD tarihinin en çekişmeli ara seçimi gerçekleşti… ABD’de seçmenler, Senato’daki 100 sandalyeden 35’i ile Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Bununla birlikte 36 eyalette de yeni valiler belirlenecek.

Sandıkların kapanmasından sonra şu ana kadar gelen sonuçlara göre Senato’da çoğunluğun Cumhuriyetçilerde kalması, Temsilciler Meclisi’nin ise Demokratlara geçmesi bekleniyor. Bu haberin yazıldığı sırada Senato’da Cumhuriyetçiler, Demokratlar’dan 3 koltuğu alırken Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçiler’in 24 koltuğu kaybettiği resmileşti.

Açılan sandıklarda da birçok ilginç gelişme ve ilkler yaşandı.Demokrat Partili Müslüman adaylar Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, girdikleri bölgelerden seçimleri kazanarak Temsilciler Meclisi’ne girdi. Böylece, Michigan’dan seçilen Tlaib ve Minnesota’dan seçilen Omar ABD Kongresi’nin ilk kadın Müslüman üyeleri oldu.

ABD’nin en büyük eyaletlerinden Texas’ta Senato üyeliği yapılan yarış son ana kadar nefes nefese geçti. Cumhuriyetçi aday Ted Cruz, Demokrat rakibi Beto O’Rourke karşısında kılpayı da olsa yeniden seçilmeyi başardı. Bu sonuçla, Senato’da çoğunluğun Cumhuriyetçilerde kalması da kesinleşti.

Trump’ın 2016 seçimlerinde 18 puanla zaferini ilan ettiği Missouri’de Demokratlar adeta şok yaşadı… 2 dönemdir Senato’da olan Demokrat Claire McCaskill, Cumhuriyetçi aday Josh Hawley’nin gerisinde kaldı. AP’nin yayımladığı sonuçlara göre, Demokrat Jared Polis oyların yüzde 51’ini alırken, Cumhuriyetçi aday Walker Stapleton’ın oy oranı ise yüzde 45’te kaldı. Henüz resmi olmayan sonuçlara göre Colorado eyaletindeki valilik seçimlerini Demokrat aday Jared Polis’in kazanması bekleniyor. Böylece Polis, ABD’de eşcinsel olduğunu açıkça kabul eden ilk vali olacak. Biseksüel olduğunu açıklayan Oregon Valisi Kate Brown, ABD’de vali seçilen ilk LGBT birey olmuştu.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Senato için bağımsız aday Bernie Sanders, Vermont eyaletinde zaferini ilan etti… Geçtiğimiz başkanlık seçimi öncesinde Demokratlar’ın aday adayı olarak meydanlara çıkan ve Hillary Clinton’a zorlu bir rakip olarak kılpayı adaylığı kaybeden Sanders böylelikle Senato’ya girmeye hak kazandı.

New York’taki senatörlük yarışında büyük bir sürpriz yaşandı… 29 yaşındaki Alexandria Ocasio-Cortez, seçimden zaferle ayrıldı ve böylelikle tarihteki en genç senatör kadın oldu. Seçim kampanyası boyunca, “Benim gibi kadınların aday olmaması gerekiyordu aslında” diyerek genç ve göçmenlerin desteğini alan Cortez’den önce Elise Stefanik 30 yaşında Senato’ya girmişti.

(Sözcü)

7 Kasım 2018 (Haber Merkezi) 1997

Yorumlar (0)

Yorum Yaz