Uçar'dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Uçar'dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

CHP İl Başkanı Uçar, mesajında, basının demokratik toplumlarda vatandaşların haber alma hakları doğrultusunda önemli bir kamu hizmetini yerine getirmesiyle günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Basının doğrudan bireysel algıları etkileyebildiğini aktaran Uçar, objektif, tutarlı ve kamu yararını gözeten bir hizmet anlayışıyla gerçekleştirilen önemli bir meslek olduğunu ifade etti.

Uçar, demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği hizmeti ile güçlükleri nedeniyle her türlü takdiri hak ettiğini bildirerek şunları kaydetti:

"Demokrasilerin vazgeçilmez kuvvetleri olan yasama, yürütme ve yargı ülkemizde  tek elde toplanmışken, basın ve medya da bundan nasibini aldı. Havuz medyası oluşturularak çıkılan bu yolda iktidarın gücü tek elde toplama çabasına basın ve medyadan başlaması aslında bu mesleğin ne kadar değerli ve önemli olduğunu göstermektedir. Doğruların yazılmadığı, yalanın baştacı edildiği bir ortamda Türkiye basını hiç bu kadar zor bir dönemden geçmemişti.

Ancak tüm bu olumsuz koşullarda bile gazetecilik yapmaya çalışan, üzerindeki her türlü baskıya rağmen bildiği yolda kalemini asla satmadan mesleğinin ilke ve değerlerine uygun gazetecilik yapan birçok gazeteci de bu ülkede mücadelesini sürdürüyor. Bu iktidarın değişmesiyle gazetecilerin kalemlerindeki kelepçeyi çözerek halkın haber alma özgürlüğünün önündeki tüm prangalarıkaldıracağız.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin derlediği verilere göre geride bıraktığımız 2021 yılında 390 gazeteci işten çıkarılmış, 139 gazeteci ise baskılar neticesinde istifa etmek zorunda kalmıştır. Saray’ın gözcülüğünü yapan ve muhalif kanallar dışında hiçbir işi gücü olmayan çağ dışı sansür kurumu olan RTÜK eliyle ise Fox TV, Halk TV, Tele1, KRT’ye 71 kez para cezası verilmiş, beş kez yayın durdurma kararı alınmıştır. Keza Basın İlan Kurumu tarafından da Birgün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sözcü gibi yine halkın sorunlarını gündeme taşıyan gazetelere de toplamda 110 gün ilan kesme cezası verilmiştir.

Tüm bu baskıların gölgesinde, Saray’daki şahsa ve yandaş gazete ile kanalların halkı aldatan yayınlarına rağmen gerçekleri olduğu gibi, tüm çıplaklığıyla vatandaşlara ulaştırmaya çalışan, sesinin kısılmasına müsaade etmeyen, dimdik duran, yandaş olmayan tüm cesur gazetecilerin, yani gerçek gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım."

9 Ocak 2022 (Haber Merkezi) 909

Yorumlar (0)

Yorum Yaz