YPG'yi memnun eden karar

Beyaz Saray’dan Amerika’nın Suriye’den çekildikten sonra 200 askeri barış gücü olarak bırakacağı açıklaması gelmişti. Ancak üst düzey Trump yönetimi yetkilisine göre Suriye’de toplam 400 Amerikan askeri kalacak.

YPG'yi memnun eden karar

Beyaz Saray’dan Amerika’nın Suriye’den çekildikten sonra 200 askeri barış gücü olarak bırakacağı açıklaması gelmişti. Ancak üst düzey Trump yönetimi yetkilisine göre Suriye’de toplam 400 Amerikan askeri kalacak. Askerlerin yarısı Suriye’nin kuzeydoğusunda yarısı da Suriye’nin Ürdün sınırı yakınındaki El Tanf Üssü’nde görev yapacak.

ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında IŞİD’in Suriye’de yenilgiye uğratıldığını ve iki bin Amerikan askerinin Suriye’den çekileceğini söylemişti.

Ancak Trump danışmanları tarafından yaklaşık 200 Amerikan askerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda müzakereleri hala devam eden güvenli bölgenin oluşturulması ve gözlemlenmesi için Avrupalı müttefiklerin de katkı sunacağı 800-1500 askerden oluşan uluslararası güç kapsamında Suriye’de kalması konusunda ikna edildi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre ABD Başkanı Trump, Suriye'de Amerikan askerlerinin kalacak olmasının Aralık ayında Suriye'den 2 bin Amerikan askerinin çekileceğini söylediği açıklamasından geri adım anlamına gelmediğini savundu. Yaklaşık 200 Amerikan askerinin de Suriye’nin Irak ve Ürdün sınırına yakın noktada bulunan stratejik Amerikan üssünde görev yapması bekleniyor.

YPG KARARDAN MEMNUN

Suriye’de ABD destekli, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin komutanı IŞİD’le mücadeleye devam edilmesi için Suriye’de 1000-1500 civarında uluslararası gücün kalması çağrısında bulunmuştu. Beyaz Saray’ın Suriye’de 400 Amerikan askerini bırakma kararından Suriye’nin kuzeydoğusundaki yönetim de memnun.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin dış ilişkilerinden sorumlu yetkilisi Abdulkerim Ömer, Beyaz Saray’ın bu kararını olumlu değerlendirdiklerini, bu kararın bölgeyi koruyacağını ve Avrupa devletlerine de askerlerinin Suriye’de kalmaya devam etmesi yönünde teşvik edebileceğini söyledi.

Abdulkerim Ömer, “Bu karar terörizme karşı uluslararası koalisyonda yer alan ortaklarımız başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerini de Suriye’de kalmaları konusunda teşvik edebilir. Bir grup Amerikan askerinin ve sayıca daha fazla olacak olan diğer koalisyon askerlerinin Suriye’de kalması bölgnin korunması ve bölgede istikrarın sağlanmasında rol oynayacaktır” diye konuştu.

23 Şubat 2019 (Haber Merkezi) 1330

Yorumlar (0)

Yorum Yaz