Milletvekili Adayı nasıl olmalı?

Ahmet Ateş

Milletvekili Adayı nasıl olmalı?

Türkiye 24 Haziran seçimlerine hazırlanırken partilerin milletvekili aday adayları ortaya çıkmaya başladı. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'nin tamamında 24 Mayıs'ta milletvekili adaylarını açıklayacağını duyursa da, Gaziantep'ten 31 kişi aday adayı olarak başvurusunu yaptı. Ak Parti'de ise rekor başvuruyla eğitimden, iş dünyasına, esnaftan, memura yani her kesimden tam 149 kişi aday adayı olarak başvuruda bulundu. Yapılan temayül yoklamasının hemen ardından en çok oyu alan adayların belirlemesi ya da genel merkezin uygun gördüğü adayların listesi 21 Mayıs'ta Ak Parti genel merkezi tarafından açıklanacak.

Bu kadar başvurunun sebebine gelecek olursak gerçekten kendisini partisine adamış isimlerin olduğu gibi, dost bizi pazarda görsün bak bende sizdenim izlenimini yaratıp, Ak Parti'ye yeşil ışık yakanlarda var. Tabi Milletvekili denince Mecliste sadece el kaldırıp indiren değil de daha çok kentin sorunlarını bilen, vatandaşın ve esnafın yanında olan, halkın beklentilerini karşılayan. Çözüm odaklı olan, Sanat, Edebiyat ve Bilimi yol edinen, Vizyon ve Misyon sahibi kişilerden oluşması kaçınılmaz bir gerçektir. Seçmen artık oy verdiği milletvekili adayını sorup sorgulayarak seçiyor. Kent için faydalı olacak mı? Diye bakıyor, koltuk sevdalısı değil de halk sevdalısı mı? Diye düşünüyor.

Ak Parti aday adayı olan isimlerden bazıları var ki, maalesef oturduğu koltuktan kalkmayan, mevki, makam peşinde koşan, her seçim aday adayı olup ta listeye dahi giremeyen, bırakın vizyon ve misyon sahibi olmayı, yanından bile geçemeyen kişiler. Kim bu isimler mi? diyorsunuz... Önce vizyon sahibi olduğunu düşünen isimlerden başlayayım, mesela örnek verecek olursak, bunlardan biri Prof. Dr. Yavuz Coşkun. 2 dönem Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü yaptı. Rektörlük döneminde güzel işler yapmadı değil. Mesela 5 Fakülteyi 15 Fakülteye çıkardı. 8 bin öğrenci sayısını 40 bin yaptı, tabi fakülte sayısı artınca doğal olarak öğrenci sayısı da artıyor. Sonra neler mi yaptı? Mesela öğrencilerini Ailelerine ihbar ederek tarihe geçen bir rektör oldu. Rektörlük koltuğunda otururken danışmanlık görevine getirdiği Prof. Dr. Mehmet Mutaf hani şu dünyaca tanınan Plastik Cerrah, Toplumsal duyarlılık projeleriyle Türkiye'ye mal olmuş bir isim, sırf kendisinin önüne geçtiği için, medyada gölgesinde kaldığı için ,danışmanlıktan aldı.

Ego sahibi kişilerle, bu işlerin yapılamayacağını anlayan Mutaf'ın bu kent ten kızıp gitmesine neden oldu. Prof. Dr. Mehmet Mutaf gibi böylesine bir değerin, bu kente vizyon katarken, tüm tezlerini tamamlamış ama ego tezini bitirememiş kişilerin kurbanı olması gerçekten bu şehire yapılan en büyük kötülüktür. Rektörlük döneminde Gaziantep Üniversitesi'ni en az 20 yıl geriye götüren Yavuz Coşkun şu anda Mehmet Mutaf'ın oluşturduğu Toplumsal Duyarlılık Projesinin müdürlüğü koltuğunda oturmaktadır.

Yıllardır görev yaptığı Üniversiteye dahi hiçbir katkısı olmayan sayın Yavuz Coşkun'nun Gaziantep Milletvekili aday adayı olması düşündürücüdür. Zaten vizyonu olan bir isim olsaydı. Adayımız ol diye tüm partilerden teklif alan bir isim olurdu. Tüm partilerden Milletvekili aday adayı olan isimlerin kente katabilecek değerlerden, vizyon yeterliliğine, parti çalışmalarından çok, her dönem aday adayı olanına, rant ve menfaati için siyaset yapanına, dost beni pazarda görsün diyenini, yazmaya devam edeceğim. Şimdiden tüm partilere ve Milletvekili aday adaylarına başarılar diliyorum. Esen kalın.

12 Mayıs 2018 (Ahmet Ateş) 11996

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

CHP'DE ŞİMDİ DEVRİM ZAMANI

CHP'DE ÇATLAK SESLER...

YEMEKLER BAHANE RANTLAR ŞAHANE

SESİMİ DUYAN VAR MI?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun

BİR BAŞKA BAHAR

Gençler Siyasetin Neresinde?

Kayıp Yaşamlar

Vergiler Cenneti Türkiye