“AKLIM DAHA NE KADAR KALACAK BU ÇORAK ÜLKEDE?”

Karaca Bozgeyik

“AKLIM DAHA NE KADAR KALACAK BU ÇORAK ÜLKEDE?”

Yukarıdaki dize bir Yunan şaire ait, Kavafis’in. Dün bir telefon geldi. Ben bu şiiri düşündüm.
Beni niye aradı bilmiyorum! Bir kere karşılaştık, oturduk hepsi on beş dakika sohbet ettik. Telefonlarımızı aldık verdik, o kadar. Heyecanlıydı, hayat doluydu, umutluydu.

Dün aradı; Yıkık, dökük, mutsuz, umutsuz...harabe. Kimseye güvenim kalmadı diyor. İnancım bitme noktasında, sevgim yok. O kadar çok nefret doluyum ki, en başta kendimden, ’çekip gideceğim’ demez mi! Nereye?
Ve işte ‘çoraklaştırılan’ bir insan yüreği daha dedim, kendime.

Ne yazık ki, insanlarımızı kuşatmış bir yalnızlık hakim toplumda, tek başına hissettiriliyor. Sorunları karşısında elinden bir şey gelmiyor. ”Güvendiği dağlara kar yağmış, her koyun kendi bacağından asılmış, gemisini kurtaran kaptanlar çoğalmış, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılar” her yerde. Huzur, güven, dostluk, samimiyet, sevgi, kardeşlik gibi kavramların içi boşaltılmış. Çoraklaştırılmış duygu iklimine, ekonomik sorunlar, gelecek kaygısı da eklenince bunalım, buhran kaçınılmaz durumda.

Bir ‘çıkış’ arıyor insanlar. Her şey DOLAR’a mı endekslendirildi bu ülkede. İnsani duyguları besleyen her şey azaltıldı, çoraklaştırıldı mı? Sonra mı yükseldi, Dolar.

Yeniden bir inşaa süreci başlamalı,nasıl? Bu seçim bir fırsat olmalı. Bütün ilişkileri kazanca endekslenmiş bu toplum düzenini değiştirecek bir rüzgara ihtiyaç var. Kırılan dökülen yaralarımızı yapıştıracak bir ilaca ihtiyacımız var.
Farklı düşünceleri bir arada tutacak bir huzura ihtiyacımız var.

Kırgınız, kızgınız, yorgunuz, dizlerimizde derman kalmamış. Bir umuda ihtiyacımız var. Hadi gayret son bir kez birbirimizin yaralarını sarmaya; Düzelmeye, iyileşmeye, gülmeye, güvene ihtiyacımız var.

Yeniden anlamalıyız birbirimizi, yeniden dinlemeliyiz, yeniden güvenmeliyiz. Yeniden doldurmalıyız içini sevginin, dostluğun, kardeşliğin.

Hadi bu seçim fırsat olsun, şans olsun.
“Yeni bir Ülke bulamazsın” diye seslenir, şiirinde Kavafis.
Yeni bir ülke bulamayız. Yeni bir ülke bulamayız.

26 Mayıs 2018 (Karaca Bozgeyik) 12574

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

BAHAR UMUTLANMAKTIR ABİLER

HALK OLMAK GÜZEL ŞEY, KOLAY ŞEY YAV!

ZAMANIN RUHU VE CELAL DOĞAN

BİR SOSYAL DENEYİN SONUCU

AYNI ANDA BİR SÜRÜ ŞEY DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ OLUR MU?

“İNSANLAR NEDEN KÖTÜ ABİ YA!

BENİM HALA UMUDUM VAR!

GAZİANTEP PANORAMA MÜZESİ

ŞAHKEN ŞAHBAZ OLMAK!