BEDAVA AKIL VERİLİR!

Karaca Bozgeyik

BEDAVA AKIL VERİLİR!

Bugünlerde en ucuz şey akıl vermek; Maliyetsiz, zahmetsiz, hazırda bol bol var nasıl olsa, veriyorsun...

Derin bir huşu içinde huzurlu ve vicdanlı, ’iyi’ bir insan gibi hissetmekte cabası. Malumunuz ekonomik ‘kriz’, haşa ne krizi ‘ödeme güçlüğü’ diyelim; İnsanlar birbiriyle olan ticari ilişkilerinde alacak verecek konusunda sıkıntı çekiyorlar; Alacak tahsil edemiyorlar, borç ödeyemiyorlar.(.....) Dolayısıyla devreye akıl vermek giriyor; Ya şunu şöyle yapsan,bunu böyle yapsan...

Hımm bak bunu düşünmemiştim, 'Hay Allah! ne akılsızım' filan oluyorsunuz. Demek ki, sistemin tıkanmasının tek nedeni ‘akılsızlık’. ”Akılsızlık akılsızlık mirim, neden aklımızı devreye sokmayız anlamış değilim.”

İnsanlar, bankalardan, birbirlerinden sürekli borç para almaya çalışıyor, oysa akıl almaya çalışsalar sorun kökten çözülecek. Dikkat ederseniz sürekli İnsanlar diyorum. Bildiğiniz gibi canlılar içinde para ve akıl sadece İnsanları ilgilendiriyor; Bir ineğin kredi için bankaya başvurduğu nerede görülmüş? Ya da bir ağacın diğerinden borç para istediği, ya da bir kunduzu diğerine kürk sattığı. ’Hay bin kunduz.’

Sistem şu günlerde çok sıkı çalışıyor; İnsanları alacak verecek yüzünden birbirine düşmanlaştırmakla meşgul, bankalar müşteriyi; makbul müşteri, makbul olmayan müşteri olarak sınıflandırıyor. ”Sınıflar arası uçurum derinleşiyor.” Bakın size durumumuzu özetleyen bir cümle alıntılayayım:

”Artık üzerinde düşünülmeyen, sorgulanmayan,kontrol edilmeyen ve genel inanışa dönüşmesi beklenen politik demeçlere karşın, toplumun üst kesiminde biriken zenginlik ‘aşağılara damlamadı’, geriye kalanları zenginleştirmedi, bizi kendi geleceğimiz ya da çocuklarımızın geleceği hakkında daha iyimser, daha güvenli veya mutlu kılmadı...” (Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına mıdır? Sayfa 12)

Günlük koşturmaca diye söylediğimiz, ancak göremediğimiz büyük fotoğrafın içindeyiz hepimiz. Bu fotoğraf herkesin güldüğü bir insanlık fotoğrafı olabilir. İnsanlık eşitsizliği ortadan kaldıracak, zenginliği her kesime dağıtacak bir aklın peşinde olmalıdır. Birbirimize akıl vermeyle akıl almayla düzelmeyecek gibi bu işler.

25 Temmuz 2019 (Karaca Bozgeyik) 1502

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

TURNUSOL KAĞIDI GÜNLER!

BİR FİLMİN İÇİNDEYMİŞİZ GİBİ!

İÇ YOLCULUK

ÖNCE KURTARILACAK! NE?

CORONA VİRÜSÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ!

BU BİR CHP YAZISIDIR

MASAL BU YA!

HAYATTAN BİR ‘ENSTANTANE’

AYNA