BENİM HALA UMUDUM VAR!

Karaca Bozgeyik

BENİM HALA UMUDUM VAR!

Yukarıdaki başlık bir şarkıdan ödünç alınmıştır. O şarkıyı bilenler için söylüyorum: Adama bak, şarkı sözünü başlık yapmış diye kınamasınlar beni. Umut en geçerli gerekçedir. Ve anonimdir. Herkeste olması gerekendir. Onun için sonda söylenmesi gerekeni en başta söyleyeyim: Her şeye rağmen benim hala umudum var.

Üç günden beri ‘üzerinize afiyet’ hafif bir ‘kırgınlığım’ var, yatıyorum. Kırgınlık, kafamda başlıyor ayaklarıma kadar iniyor: Düşünmek istemiyorum,görmek istemiyorum, gülmek istemiyorum, öfkelenmek istemiyorum, gitmek istemiyorum... Sadece kusmak istiyorum, olup bitene. Başka bir şey değil. 'Dinlenirsen geçer' dedi doktorum. İlaca milaca gerek yok. Sorun biraz toplumsal, yat unut! Mümkünse sağ yana yat, sağ avucuna sağ yanağını koy, unut!
Seçim meçim, iş miş diyecek oldum. Başlarım senin seçiminden, işinden dedi. Herşeyin başı sağlık, defol şimdi dedi. ’Emir Demir’i keser’. Kuzu kuzu unutmaya yattım.

Maalesef, yatamadım. Telefonum çaldı. Çaresiz açtım. Şu kişi benim asker arkadaşımmışta, seçimler varmışta... Acaba yardımcı olurmuymuşum. Peki ben bir arayayım, dedim. Hala böyle mi oluyormuş, bu ülkede seçimler. Ben ne ara vazgeçtim seçimlerden; Seçmekten, seçilmekten, seçmenden.

Dört yıl önceydi sanırım. Son bir kez olsun, hadi bir çaba dedim. Yerel seçimlere kadar bir oluşum yapalım. Kentin duyarlı insanları ile bir araya gelelim partilerden umut yok, partiler üstü bir oluşumla şehrin geleceğini konuşalım, zamana yayılan toplantılar düzenleyelim. Yapmaya başladıkta...

Sonuç, meğer birbirimizi yanlış anlamışız. Olsun, yanlış anlamak insana mahsusmuş. Onu da öğreniyorsun. Yanlış yapıyorsun, ders çıkarmıyorsun. Hayat öylece devam ediyor. Seçimler yapılıyor. Seçimler geçiyor. Yeni yanlışlar birikiyor, yeni yanlışlar, yine yanlışlar. Yine kusma hisleri, aman ha doktorun duyacak.

Aradım asker arkadaşımı. Naaber lan! Diyecek oldum. Olur mu, karşındaki önemli şahsiyet. Kem küm, şu bizim şeyi onu dikkate alsan. Tamam tamam, sen nasılsın dedi. İyiyim dedim, iyiyim. Yalnız, biraz kusma hissim var. Alış oğlum artık dedi. Geçer dedi, hem başka ülke arama artık dedi başka şehir arama. O şiirdeki gibi. Bu seçimler önemli dedi, çalış dedi. Kıskanma dedi, çalış senin de olur dedi. Dedi, çok şey dedi. ”Umut,fakirin ekmeği. Ye Memet ye.”
Dilimde o şarkının sözleri: ”Benim hala umudum var, Güzel günler bizi bekler.”

5 Aralık 2018 (Karaca Bozgeyik) 1554

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

GÜNLÜK HAYATTAN BİR KESİT

YA SABIR!

SAKINMAK ÜZERİNE

İSTANBUL: BÜTÜN AŞKLAR BİR GÜN BİTER!

BAHAR GELMİŞ NEYİME!

SİYASETTE, BİR ‘İKNA’ YÖNTEMİ OLARAK ‘KÜFÜR’

BAŞKANLARA PROJE ÖNERİSİ

İLLÜZYON (GÖZ ALDATMACASI)

İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR